Výlet na hrad Lukov vás přivede do časů dávno minulých. Citlivě zasazen do prostředí Hostýnských vrchů, býval hrdým hradem, který byl považován za jeden z největších na Moravě. Dnes se můžeme podívat na jeho pozůstatky, které připomínají časem zanesenou slávu. A jako každá zřícenina, i tahle se pyšní nejednou pověstí o pokladu či o Bílé paní.

Lidé okolí Lukova obývali už od pravěku

Při pohledu na gotickou zříceninu málokoho napadne, že by si místo spojil ještě s dávnějšími časy. Průzkumy však prokázali přítomnost lidí již ve starší době kamenné. A protože krajina byla v okolí úrodná, lidé zde zůstávali i v době lovců a sběračů a během rozpuku zemědělských kultur, které pravděpodobně v okolí Lukova vystavěli hradisko.

hrad lukov
vlastislav, Instagram

Hrad Lukov | Neochoten vydat svá tajemství

Vznik samotného hradu je dodnes zahalen tajemstvím. Neví se, proč byl hrad postaven či kdo ho vystavět nechal. Je nepochybné, že hrad byl v držení královské koruny, ovšem s přestávkami, během nichž byl hrad v majetku českých šlechtických rodů. Hrad byl však poničen a vypálen Matyášem Korvínem, poté znovu přestavován, znovu poničen a znovu přestavován. Časem však hrad ztratil svůj strategický význam, začal chátrat a rozpadat se.

hrad lukov
mike_travel_pix, Instagram

Co vidět v blízkém okolí hradu?

Vašemu oku dozajista neuniknou mohutné skalní útvary okolo hradu – jde o oblíbenou kratochvíli místních horolezců, kteří zde “prolezli” desítky přístupových cest. Neobyčejnými skalami jsou však Králky, které sloužily jako součást opevnění hradu ještě předtím, než je šlechta esteticky upravila, aby tam mohla pořádat fenomenální pikniky. Pak si ještě najděte chvilky, abyste se podívali na Valdštejnův dub, který je 300 let starý.

hrad lukov
jitka_vopatova, Instagram

Hrad Lukov | Poklad, který tam stále ještě je

Mladý pán Štemberk z Lukova měl obrovské bohatství, které potřeboval před odjezdem do války uschovat. Pověřil tedy zedníka, kterého se zavázanýma očima odvedl do podzemí, aby poklad zazdil v tajemných sklepeních. Pán však zahynul v bitvě s Turky. Místní purkrabí pojal podezření a nechal si zavolat onoho zedníka, který pod nátlakem porušil slib mlčení. Celý hrad prohledával podzemí až do posledního koutku, aby nalezli zazděný poklad. To se však nikdy nepodařilo!

Přečtěte si také: Víte, že nejhlubší sladkovodní zatopená propast na světě je na střední Moravě?

Hrad Lukov