Plánujete letošní dovolenou, ale nic vás nenapadá? Zkuste Jizerské hory. Vychutnejte si nedotknutou přírodu, čistý horský vzduch a klid. Jizerské hory  a Ještěd patří mezi nejčistší hory v České republice. Můžete se sem vydat po celý rok. Během zimy na lyže a běžky, v létě zase na pěší a cyklo túry kolem nesčetných vodopádů, horských luk či zdejších slatí. Krom přírody v Jizerských horách můžete obdivovat historické památky, pověstné rozhledny a místní kulturu s jejími svébytnými zvyky a tradicemi.

Zdroj: Instagram, Autor: tomaswolf22

Jizerské hory patří k nejstarším chráněným krajinným oblastem v České republice, CHKO zde byla vyhlášena v roce 1967.  Nachází se tu přes dvacet chráněných území. Chrání se především horské květnaté louky, území s výskytem vzácných rostlin, rozsáhlá rašeliniště a původní bukové porosty. Spoustě lidem zdejší příroda připomíná sever.

Ještěd jako výjimečná hora

Nejvyšší vrchol Jizerských hor a zároveň Ještědského hřbetu je Ještěd. Tuto horu znáte jistě jednak z lyžování, ale také si jistě každý z vás vybaví telekomunikační věž na jejím vrcholku. Autorem tohoto projektu byl architekt Karel Hubáček, který za něj dostal v roce 1969 Perretovu cenu, což je nejvyšší ocenění Mezinárodní unie architektů. Kromě televizního vysílače funguje také jako volně přístupná vyhlídka, restaurace a horský hotel.

Osada Jizerka a její skrývané půvaby

Osada Jizerka je nejmalebnější osada Jizerských hor a zároveň nejvýše položená obec v České republice. Krom sklářské huti tu můžete navštívit muzeum ve staré škole či se zrekreovat na některé z místních chalup. Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů. Místní dominantou je vrch Bukovec. Jedná se o jednu z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě.

Zdroj: Instagram, Autor: kamtscha_

V údolí řeky Jizerky se taktéž nachází takzvaná „rezervace tmy“ neboli Jizerská oblast tmavé oblohy. Jejím účelem je informování široké veřejnosti o problematice světelného znečistění. Má vám ukázat, jak by mělo vypadat zdravé noční životní prostředí. Jde v podstatě o dohodu, že se v oblasti nebudou používat zbytečné světelné poutače nebo lasery či veřejné osvětlení. Chráněná oblast tmavé oblohy zaujímá téměř 75 kilometrů čtverečních. Díky tomu se zde můžete pokochat pohledem na tisíc hvězd, kdežto ve městě jich uvidíte jen dvacet až dvěstě.

Poutní místo v Hejnicích neboli český Mariazell

Poutní místo v Hejnicích má staletou tradici. Ještě před barokním kostelem sem lidé jezdili na prastaré poutní místo založené v roce 1211. Chudý sítař tu spal pod lípou a ve snu k němu přišli andělé, jenž mu pomohli uzdravit ženu a dítě. Nechal pak z vděčnosti na tomto ístě postavit kostel, který byl pak během věků několikrát přestavěný. Nejcennějším předmětem, který zde najdete, je dřevěná gotická plastika Černé Madony ze 14. století.

Svět jako na dlani

Fenoménem Jizerských hor jsou také rozhledny a přírodní vyhlídky, které vám nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Vznikat začaly na počátku 20. století. Každá je charakteristická nejenom originální architekturou, ale také jedinečným příběhem, který se k ní váže. Vydat se na ně můžete pěšky, v zimě na běžkách, k mnohým z rozhleden však vedou také cyklostezky, v místě pak bývá možnost občerstvení. Čekají na vás rozhledy se jmény jako je například Královka, Slovanka, Bramberk, Smrk, Frýdlantské cimbuří nebo Polední kameny.