Lákají vás skalní města, nedotčená příroda a zámky, technické památky či vodní nádrž s názvem Rozkoš nebo známé Babiččino údolí s ratibořickým zámkem?

Výlet na Kladské pomezí se určitě neobejde bez návštěvy Adršpašsko-Teplických skal, Broumovských stěn či  náchodského zámku. Navštivte i dělostřeleckou tvrz Dobrošov, která byla součástí československého opevnění před druhou světovou válkou, Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují nebo Železniční muzeum ve staré výtopně parních lokomotiv v Jaroměři. Pro milovníky adrenalinových sportů je nachystaná krytá motokárová dráha ve Velkém Dřevíči.

Adršpašsko – Teplické skály

Přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály již od roku 1933 chrání svá úžasná skalní města Adršpašské skály a Teplické skály oddělené Vlčí roklí, které se tu vytvořily po ústupu pravěkého moře. Od 18. století tu vznikají turistické stezky a horolezci postupně dobývají jeden skalní útvar za druhým. V Adršpašských skalách najdete až 90 metrů vysoké skalní věže, hluboké soutěsky, vodopád a také dvě jezírka.  Útvary mají jména jako například Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí.  Celou touto oblastí vede zpoplatněná okružní stezka pro turisty. Teplické skalní město se dělí na Skalský hřeben s nejvyšším vrcholem Skály (694 m), hřebeny Čápu (786 m), Supích skal (771 m) a Kraví hory (734 m)a na rozsáhlejší členité plošiny Bludiště. Najdete tu nejvyšší a nejznámější útvary Teplických skal se jmény Skalní koruna, Chrámové a Martinské stěny a Skalní chrám. Puklinová jeskyně v Chrámových stěnách je nejvyšší jeskynní prostorou v celých Adršpašsko-teplických skalách. Na začátku minulého století se tu pro pobavení turistů hrávalo na flašinet. Přístřešek, který flašinetář obýval, tu stojí dodnes. Oproti Adršpachu, kde jsou k vidění hlavně izolované věže a pilíře, nabízejí Teplické skály mnohem divočejší a souvislejší skalní stěny. Navíc tu nenarazíte na fronty v soutěskách jako v Adršpachu. Protože je návštěvnost o víkendech a prázdninách obrovská, na prohlídku skal se vyplatí vyrazit ve všední den a mimo sezónu. Skvělé příležitosti k trávení dovolené nabízí i opomenutý Broumovský výběžek.

Adršpašské skály - jupigo

 

Ratibořice – Babiččino údolí

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Kdo z vás nečetl nebo neviděl Babičku od Boženy Němcové. Čeká tu na vás malebná krajina se zvlněným podkrkonošským terénem vhodná pro pěší turisitiku i jízdu na kole. Objevíte zde známá místa jako je Ratibořický zámek, mlýn nebo Staré Bělidlo. V Babiččině údolí můžete i navštívit spoustu kulturních akcí, které se hlásí k odkazu Babičky, takže tu potkáte oživlé postavy z románu – Barunku, pana mlynáře, Babičku nebo dokonce slavné čtyřnohé přátele v podání Sultána a Tyrla.

 

Náchodsko

Náchodsko najdete v severovýchodních Čechách. Psali o něm mnozí slavní spisovatelé: Alois Jirásek, bratři Čapkové, Božena Němcová, Egon Hostovský i Josef Škvorecký, který pochází přímo z Náchoda. Mezi nejnavštěvovanější místa patří samozřejmě Adršpašsko – teplické skály, ale i další uskupení skalních měst, roklin, skalních věží a hřibů, které tvoří 10 kilometrů dlouhý hřeben Broumovských stěn, dále hora Ostaš a stolové hory Bor a Hejšovina na hranicích s Polskem. Poblíž Jaroměře pak můžete navštívit podzemní chodby rozsáhlé pevnosti Josefov založené císařem Josefem II. Pro ty, kdo se zajímají o II. světovou válku, jistě zaujme pevnostní systém Dobrošov, který je propojený naučnou stezkou s pěchotním srubem Březinka. Ten vypadá opravdu jako na začátku války v roce 1938. Okolím se můžete pokochat na vyhlídkové věži Jiráskovy chaty. Milovníci hradů a zámků si zase přijdou na své při návštěvě zámků v Náchodě, Novém Městě nad Metují a Ratibořicích. Pozoruhodný je i benediktýnský klášter v Broumově, postavený dle plánů K.I. Dienzenhofera a klášter v Polici nad Metují z roku 1253 s gotickým pískovcovým portálem v průčelí kostela. Po těchto všech pamětihodnostech si jistě budete chtít odpočinout kde jinde, než ve stylových výletních restauracích Jiráskova chata na Dobrošově, Bartoňova útulna v Pekle a Hvězda v Broumovských stěnách. Vodáci si zase užijí  na Rozkoši u České Skalice.