České Budějovice jsou největší město jižních Čech, stejně jako studentské město. Skutečnou pýchou jsou ale architektonické skvosty, které jsou v Budějovicích na každém rohu. Řečeno s noblesou: “V Českých Budějovicích by chtěl žíít každý!”

Zdroj: Instagram, Autor: jihoceskemuzeum

Jihočeské muzeum rájem kultury

Jihočeské muzeum je skutečným rájem kultury – přednášky, výstavy, doprovodné akce, semináře, konference a mnoho dalšího. Určite tam najdete něco, co bude zajímat právě vás. Podívejte se na výlet na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: padera

Katedrála svatého Mikuláše

Katedrála svatého Mikuláše je převážně barokní stavba vybudovaná v polovině 13. století. Současná podoba však pochází až z druhé poloviny 17. století, kdy kostel upravil italský stavitel G. A. de Maggi. Stojí vedle Černé věže, který byla později přistavena a sloužila jako zvonice katedrály. Katedrála sv. Mikuláše na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: gabreta2

Rozhledna a dominanta Českých Budějovic

Třetí zastávkou ve výletu je rozhledna Černá věž. Pokud se na ni vyšlpháte, budete mít centrum města jako na dlani z výšky téměř 72 metrů. Podívejte se na Černou věž na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: danielpexa

Impozantní Samsonova Kašna

Barokní Samsonovu kašnu na náměstí rozhodně nepřehlénete. Je jednou z největších svého druhu u nás – průměr půdorysu je impozantních 17 metrů. Samsonova kašna na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: mostly_gray

Radnice v Českých Budějovicích

Radnice v Českých Budějovicích je původně renesanční stavba vybudovaná v 16. století, která byla v první polovině 18. století barokně přestavěna podle návrhu rakouského architekta Antona Erharda Martinelliho. Nejhodnotnější místností je obřadní síň s klenutým stropem zdobeným freskou z první poloviny 18. století znázorňující Šalamounův soud.

Zdroj: Instagram, Autor: aboutgirl22

Dominikánský klášter

Dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie je nejstarší památkou v Českých Budějovicích. Kostel byl vybudován v druhé polovině 13. století, klášter vznikl pravděpodobně ještě dříve. Nejcennější částí komplexu je nástěnný obraz Panny Marie Ochranitelky, patronky města, z roku 1378, která pod rozevřeným pláštěm ukrývá reálné postavy císaře Karla IV. a jeho syna Václava IV.

Zdroj: Instagram, Autor: kupafoto

Rabenštejnská věž

Rabenštejnská věž je původně gotická stavba bývalého městského opevnění pocházející ze 14. století. V pozdějších letech byla upravena do renesančního a pozdně klasicistního stylu. Krátce byla věž využívána jako městské vězení. Nyní se zde nachází výstava brnění a historických zbraní. V turistické sezóně je využívána i jako rozhledna s vyhlídkou na město České Budějovice.

České Budějovice na mapě