Loucký klášter je národní kulturní památkou a také významná znojemská historická památka. Klášter ovšem nebyl vždycky klášterem – když byl klášter zrušen, fungovala budova jako továrna na tabák, vojenská akademie a kasárna. Dnes v ní sídlí známé vinařství Znovín Znojmo. Pokud si sem budete chtít udělat výlet, můžete si dopřát trochu historie a trochu vinného potěšení. 

Loucký klášter – továrna na tabák?

Zdroj: Instagram, Autor: ales_foto_

Slovo úvodem

Loucký klášter je premonstrátský klášter založený v polovině 13. století českým knížetem Konrádem II. Otou. Ve své době se jednalo o jeden z nejvýznamnějších a klášterních komplexů ve střední Evropě. Dnes zde sídlí obrazová galerie muzeum a prodejna vinařství Znovín Znojmo. Mimo to se zde koná řada kulturně-společenských akcí, ke kterým tento prostor rozhodně vybízí.

Zdroj: Instagram, Autor: martina_blue_art

Klášter a Znovín Znojmo

V současnosti v klášteře působí známé vinařství Znovín Znojmo. Můžete tu najít Návštěvnické centrum, vinařské muzeum a prodejna vín, obrazová galerie a také dětské hřiště, vyrobené z vinných sudů. Atmosféra kláštera je jedinečná, proto v tomto prostředí může být ochutnávka vína velmi atraktivní. Není ale problém si udělat prohlídku klášterního komplexu, na který byste neměli zapomenout.

Zdroj: Instagram, Autor: bb.jasova

Podzemí zahalené tajemstvím

Pod klášterem se nachází rozlehlé podzemí, v rámci půdorysu i mimo něj. Podzemí má pravděpodobně dvě patra, ale bohužel je značně zdevastováno a propady znepříjemňují jeho prozkoumání. Říká se, že toto podzemí bývalo propojeno se systémem podzemí célého města, což se ale nedá moc přesvědčivě dokázat. Je možné vidět i původní zasypané studny. Kvůli špatnému stavu není jisto, jak rozlehlé podzemí vlastně je a zda patří k jinému systému podzemí.

Zdroj: Instagram, Autor: znojmocity.cz

Historie v kontrastu s přítomností, co by kamenem dohodil

Historický odkaz se denodenně potkává s jiskřivou přítomností. Hned vedle kláštera se totiž nachází městká plovárna. Plovárna ve městě je v létě skutečné osvěžení, a jak často se vám stane, že z lehátka můžete přes sluneční brýle pozorovat takový historický skvost. Tohle letní ochlazení by určitě stálo za zkoušku, ne?

Loucký klášter Znojmo