Český Krumlov je pravděpodobně jedním z nejhezčích měst v jižních Čechách a dost možná i v celé České republice. Víme to my, víte to vy, ví to polovina Evropy. Chcete-li se vyhnout tlačenicím u památek, ale přesto si užít historického ducha tamního prostředí, cyklovýlet na Lipno by mohl být tím, co hledáte. 

Romantický statek poblíž Krumlova

Naším výchozím bodem je v tomto případě víc jak 400 let starý statek Ratzka, jenž se nachází, co by kolem dohodil od Krumlova. Kromě rozjímání o minulosti je navíc, díky postupné proměně v penzion, vhodný rovněž pro ty z vás, kteří krásy Krumlova raději obdivují zpovzdálí. Podívejte se na trasu výletu na mapě.

Rekonstruovaný kostel poznamenaný husity

Několik energických šlápnutí do pedálů od usedlosti se pak nachází perfektně zachovalý kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož předchůdce se datuje až do 14. století. Na začátku století následujícího se církevní památka sice z první ruky seznámila s ideály husitů, avšak netrvalo dlouho a dočkala se rekonstrukce, která kostelu vetkla nynější podobu. Kostel Nanebevzetí Panny Marie na mapě.

Kostely ve vojenském újezdu

Další zastávka – kostel sv. Mikuláše – je potenciálně ideálním místem pro zvážení návštěvy zpovědnice. Jednak proto, že je, stejně jako objekt samotný, vůbec nejstarší památkou jižních Čech. Druhak proto, že se půvabný kostelík nachází ve vojenském újezdu Boletice a důvěra ve schopnosti české armády má i navzdory profesionalizaci své jasné hranice. Pokud se vám ovšem podaří mezi dělostřeleckými patronami úspěšně prokličkovat až k dalšímu bodu naší cesty – kostelu sv. Martina – můžete během obdivování klenutých stropů poděkovat komukoliv tam nahoře, že nad vámi držel ochrannou ruku.

View this post on Instagram

#nature #olšina #západslunce

A post shared by Evi.s. (@evi.ska) on

Na skok do rybníka a na druhý břeh přehrady

Námahou, potažmo strachem propocené trikoty si pak můžete, ještě před seznámení s Lipnem, smočit v rybníku Olšina. Stejně jako to dělalo mnoho zemědělců, vojáků a turistů před vámi v jeho téměř šesti set leté historii. Olšina je totiž nejvýše položeným chovným rybníkem v České republice.  V Horní Plané se s pomocí pravidelně vyplouvajícího přívozu přesuneme na druhý břeh přehrady. Rybník Olšina na mapě.

Na zřiceninu v doprovodu písničkáře

Tam vás čeká příjemná cesta ve stínu česko-rakouských lesů, kterou nicméně můžete kdykoliv opustit, abyste konečně na vlastní kůži vyzkoušeli vodu v nádrži. I s její pomocí by krátké a vesměs mírné stoupání na zříceninu nejvýše položeného hradu v Čechách – Vítkova hrádku – mohlo ve vaší skupině proběhnout bez povšimnutí. Pokud se vám navíc poštěstí, místo kvílející bílé paní vám v jeho kulisách zanotuje místní písničkář. Podívejte se na Vítkův hrádek na mapě.

Vítejte v cílové rovince

Po projetí kolem nejvýchodnějšího cípu lipenské přehrady se pak stačí napojit na cyklostezku Lipno – Frymburk, která vás nasměruje až do cílové rovinky. Na té už se nachází naše poslední zastavení v dávné historii. A totiž zřícenina tvrze Pasovary, která vznikla v druhé polovině 13. století a pamatuje mimo jiné účast na stavovském povstání. A dost možná na něj, fiasku navzdory, vzpomíná mnohem raději než na československou armádu, jež se přičinila na tom, že z ní dnes mohou návštěvníci obdivovat tak maximálně zbytky věže. Zřícenina Pasovary na mapě.

Přehrada Lipno na mapě