Český Krumlov je pravděpodobně jedním z nejhezčích měst v jižních Čechách a dost možná i v celé České republice. Víme to my, víte to vy, ví to polovina Evropy. Obzvlášť v letních měsících je proto lepší, místo dumání nad ironií situace, v níž turista křičí chyťte turistu, přechytračit své souputníky a nechat se inspirovat jedním z mnoha tipů na výlety po okolí. Koneckonců, ta opravdová krása Krumlova stejně vychází na povrch až po západu slunce.

Chcete-li se vyhnout tlačenicím u památek, ale přesto si užít historického ducha tamního prostředí, cyklovýlet kolem lipenské přehrady by mohl být tím, co hledáte. Délka vyjížďky sice může na první pohled působit notně skličujícím dojmem, avšak zanedbatelné převýšení trasy slibuje ponechat vaše plíce, i sebevědomí, přesně tam, kde je jim nejlépe.

Naším výchozím bodem je v tomto případě víc jak 400 let starý statek Ratzka, jenž se nachází co by kolem dohodil od Krumlova. Kromě rozjímání o minulosti je navíc, díky postupné proměně v penzion, vhodný rovněž pro ty z vás, kteří krásy Krumlova raději obdivují zpovzdálí. Několik energických šlápnutí do pedálů od usedlosti se pak nachází perfektně zachovalý kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož předchůdce se datuje až do 14. století. Na začátku století následujícího se církevní památka sice z první ruky seznámila s ideály husitů, avšak netrvalo dlouho a dočkala se rekonstrukce, která kostelu vetkla nynější podobu.

Další zastávka – kostel sv. Mikuláše – je potenciálně ideálním místem pro zvážení návštěvy zpovědnice. Jednak proto, že je, stejně jako objekt samotný, vůbec nejstarší památkou jižních Čech. Druhak proto, že se půvabný kostelík nachází ve vojenském újezdu Boletice a důvěra ve schopnosti české armády má i navzdory profesionalizaci své jasné hranice. Pokud se vám ovšem podaří mezi dělostřeleckými patronami úspěšně prokličkovat až k dalšímu bodu naší cesty – kostelu sv. Martina – můžete během obdivování klenutých stropů poděkovat komukoliv tam nahoře, že nad vámi držel ochrannou ruku.

Námahou, potažmo strachem propocené trikoty si pak můžete, ještě před seznámení s Lipnem, smočit v rybníku Olšina. Stejně jako to dělalo mnoho zemědělců, vojáků a turistů před vámi v jeho téměř šesti set leté historii. A kdo ví, třeba se vám na vaše tričko podaří ulovit i nějakou tu rybu. Nadmořské výšce navzdory. Olšina je totiž nejvýše položeným chovným rybníkem v České republice. Nenajdete-li však v jeho vlnkách dostatečné osvěžení, snad vás potěší alespoň skutečnost, že kousek od něj dojde poprvé a naposledy ke změně rolí a trasa začne šlapat za vás. V Horní Plané se totiž s pomocí pravidelně vyplouvajícího přívozu přesuneme na druhý břeh přehrady.

Autor foto: cheva / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Tam vás čeká příjemná cesta ve stínu česko-rakouských lesů, kterou nicméně můžete kdykoliv opustit, abyste konečně na vlastní kůži vyzkoušeli vodu v nádrži. I s její pomocí by krátké a vesměs mírné stoupání na zříceninu nejvýše položeného hradu v Čechách – Vítkova hrádku – mohlo ve vaší skupině proběhnout bez povšimnutí. Pokud se vám navíc poštěstí, místo kvílející bílé paní vám v jeho kulisách zanotuje místní písničkář. Případné pohoršení z jeho lehce nemravných rýmů přitom snadno dostanete z hlavy při pohodovém sjezdu až do Lipna nad Vltavou. Tam už na vás totiž kromě vidiny vydatného oběda budou čekat i nepřeberné možnosti sportovního a kulturního vyžití, stejně jako nekonečné řady obchodů. Pro případ účasti z donucení či náctiletých dcer.

Po projetí kolem nejvýchodnějšího cípu lipenské přehrady se pak stačí napojit na cyklostezku Lipno – Frymburk, která vás nasměruje až do cílové rovinky. Na té už se nachází naše poslední zastavení v dávné historii. A totiž zřícenina tvrze Pasovary, která vznikla v druhé polovině 13. století a pamatuje mimo jiné účast na stavovském povstání. A dost možná na něj, fiasku navzdory, vzpomíná mnohem raději než na československou armádu, jež se přičinila na tom, že z ní dnes mohou návštěvníci obdivovat tak maximálně zbytky věže.

Celou trasu se všemi místy najdete ve výletu paní Drdové.