Nejen milovníky cyklistiky a vinařství zve na výlet a zastavení úrodná nížina Dyjsko – Svrateckého úvalu. Najdete tu i nejmenší z našich národních parků, který se rozkládá na samé hranici s Rakouskem. Na druhé straně hranice můžete navštívit rakouský národní park Thayatal. Díky historickému vývoji v pohraničních oblastech je tu téměř nedotknutá příroda, takže se můžete kochat jedinečnou florou i faunou. Součástí regionu je i kulturní dědictví, např. hrad Bítov. 

Poté si udělejte projížďku po okolí a užijte si zábavy na Vranovské přehradě, kolem které najdete i zámek Vranov nad Dyjí či hrady Bítov a Cornštejn. Čeká na Vás i Znojmo a Moravský Krumlov.

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí - Podyjí a Znojemsko - Jupigo
Autor foto: Joadl / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Podyjí je jediným národním parkem na celé Moravě. Je sice maličký, zato ale skýtá spoustu zajímavých míst. Jedná se vlastně o 42 kilometrů neobydleného kaňonu řeky Dyje, která zde vytváří mnoho meandrů lemovaných skalními ůtvary a kameny.  Je to nejzachovalejší člověkem netknuté říční údolí v České republice. Jeho celková rozloha je 63 km čtverečních. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 536 m n. m. Nejnižším bodem je 207 m n. m. Kromě běžných lesních porostů tu najdete mnohé vzácné dřeviny a hlavně endemický jeřáb muk hardeggský. Na jihovýchodním okraji parku Podyjí se pak nacházejí vzácná stepní vřesoviště. Vyskytuje se zde téměř osmdesát druhů chráněných rostlin, téměř dvacet druhů orchidejí a další zajímavá flora. Rybáři by tu zaplesali, protože v řece žije přes třicet druhů ryb a rozmanité je i zastoupení savců. Na území parku je jich přes šedesát druhů, ptáků dokonce přes stopadesát druhů. Krom mnoha hmyzu zde můžete vidět i  druhů – vydra říční, netopýři… Druhů ptáků je zde 152, dvě třetiny z nich zde hnízdí. 7 druhů plazů, i značné zastoupení obojživelníků. Hmyz je tu zastoupen také velmi bohatě, za zmínku určitě stojí dvanáct zvláště ohrožených druhů motýlů.

Znojmo

Znojmo - Podyjí a Znojemsko - Jupigo
Autor:Honzakral2/Zdroj:Wikimedia/Licence:CC BY-SA 4.0

Znojmo je bývalé královské město a hraniční pevnost na pomezí jižní Moravy a Dolních Rakous, dnes druhé největší město v Jihomoravském kraji. Znojmo je známé svou historií, velkou koncentrací chrámů a klášterů, nejucelenější kolekcí renesančních měšťanských domů v rámci celé naší vlasti, výrobou nakládaných okurek a vínem. Každoročně se tu pořádá i několik festivalů, nejznámější je bezesporu Znojemské vinobraní. Ve Zmojmě vás toho čeká zkrátka spousty. Nezapomeňte se podívat na unikátní památku přemyslovského knížecího hradu, jeden ze symbolů české státnosti – znojemskou rotundu, čeká vás i nejrozsáhlejší komplex středověkých podzemních chodeb v naší republice či monumentální Loucký klášter a Kostel svatého Mikuláše.

Vranovská přehrada

Vranovská přehrada - Podyjí a Znojemsko - Jupigo
Autor:Petr1888/Zdroj:Wikimedia/Licence:CC BY-SA 4.0

Vranovská přehrada bývá právem přezdívaná Moravský Jadran. Můžete si zde vychutnat kvalitní a teplou vodu vhodnou nejen ke koupání, ale také k rozličným vodním radovánkám. Mnoho lidí lákají i plavby na lodi nebo rybaření. Zkuste se projít i po okolí. Čeká na vás hrad Bítov, zámek Vranov nad Dyjí či národní park Podyjí.

Moravský Krumlov

Moravský Krumlov - Podyjí a Znojemsko - Jupigo
Autor foto: Jan Vykopal / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Moravký Krumlov znáte jistě nejen jako město, kde byla léta vystavována Slovanská epopej, kterou dnes již můžete obdivovat v Praze. Mezi další památky ve městě patří tzv. Knížecí dům ze 13.století nebo kostel sv. Bartoloměje s bývalým klášterem. Výraznou dominantu města představuje barokní kaple sv. Floriána, patrona města, vystavěná koncem 17. století na kopci nad městem. Lidé zde žili již od pravěku. Nejstarším historicky doloženým místem oblasti bylo hradisko v místech dnešní části města Rokytná. První písemná zmínka pochází z roku 1289. V 16. století přestavěli páni z Lipé krumlovský hrad na renesanční zámek. V roce 1622 získal krumlovské panství rod Lichtenštejnů a po roce 1908 rod Kinských, kteří vlastnili zámek do roku 1945. Moravský Krumlov je i městem kultury. Můžete si zde vybrat z řady koncertů, divadelních představení, besed se zajímavými osobnostmi, výstav, akcí pro děti, sportovních soutěží a turnajů, plesů i tradičních poutí a hodových zábav. Moravský Krumlov patří k zakládajícím členům Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae. Milovníci přírody si přijdou na své v Národní přírodní rezervaci „Krumlovsko-rokytenské slepence“ vyhlášené v roce 2005.

Hrad Bítov