Také milujete jeskyně? Je to jako putování tajemným podzemním královstvím, kde netušíte, co vás za rohem čeká… Noříte se hlouběji, stoupáte vzhůru a cítíte se vydaní napospas přírodním živlům… Které jsou ty nejkrásnější u nás?

Zdroj: Instagram, Autor: rennavliem

Chýnovská jeskyně

Jde o první jeskyní, která u nás byla zpřístupněna veřejnosti. Klasickou krápníkovou výzdobu tady nenajdete, ale zase si můžete užít neobvykle modelované prostory, které navíc ještě hýří barvami.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně najdete jako jediné zpřístupněné prostory tohoto druhu na severu Čech. Mimo překrásnou výzdobu jsou největším lákadlem nazelenalá jezírka. A také jezera – třeba největší podzemní jezero v Čechách.

Javoříčské jeskyně

Tohle místo najdete v Olomouckém kraji a jde o složitý komplex dómů, propastí a chodeb. Jednoznačně patří mezi nejkrásnější podzemní prostory u nás, obzvláště díky bohaté a působivé krápníkové výzdobě.

jeskyně
Zdroj: Instagram, Autor: lucie.sei

Moravský kras

Moravský kras a Macochu určitě netřeba představovat. Obrovský komplex zahrnuje tisíce chodeb, dómů a jeskyní, z nichž 5 je přístupných veřejnosti.

Zdroj: Instagram, Autor: visitolomoucregion

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Tento jedinečný jeskynní systém leží poblíž lázní v Teplicích nad Bečvou. Jsou jedinými našimi zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu. Jsou rovněž našimi nejteplejšími jeskyněmi a v níže položených prostorech uniká oxid uhličitý, který vytváří “plynová jezera”.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou jedny z nejznámějších u nás. Málokdo neslyšel o Koněpruských růžicích, zajímavých archeologických nálezech a penězokazecké dílně. Skutečně jedinečná podívaná.

Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku se pyšní skutečně neotřelým kouzlem. Neobvyklé tvary a barvy, bohatá krápníková výzdoba (která stále přibývá) a dokonce i malé jezírko. Najdete zde také významná zimoviště letounů.

jeskyně
Zdroj: Instagram, Autor: julietka87

Na Turoldu

Poblíž Mikulova najdete Jeskyni na Turoldu. Na stěnách sice neuvidíte klasické krápníky, ale unikátní “Turoldskou výzdobu”, která je pouze v této jeskyni. Užijte si chodby, síně, dómy a jezera.

Zdroj: Instagram, Autor: mamazhornitatazdolni

Býčí skála

Býčí skála je otevřena veřejnosti pouze občas, ale rozhodně stojí za to. Navíc zde byly objeveny archeologické nálezy, které zvěstují temné a krvavé tajemství. Zjistěte více o tomto děsivé místě, kde se stalo něco strašlivého.