Také milujete jeskyně? Je to jako putování tajemným podzemním královstvím, kde netušíte, co vás za rohem čeká… Noříte se hlouběji, stoupáte vzhůru a cítíte se vydaní napospas přírodním živlům… Které jsou ty nejkrásnější u nás?

Zdroj: Instagram, Autor: rennavliem

Chýnovská jeskyně

Jde o první jeskyní, která u nás byla zpřístupněna veřejnosti. Klasickou krápníkovou výzdobu tady nenajdete, ale zase si můžete užít neobvykle modelované prostory, které navíc ještě hýří barvami.

Zdroj: Instagram, Autor: karonovo

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně najdete jako jediné zpřístupněné prostory tohoto druhu na severu Čech. Mimo překrásnou výzdobu jsou největším lákadlem nazelenalá jezírka. A také jezera – třeba největší podzemní jezero v Čechách.

jeskyně
Zdroj: Instagram, Autor: nesuraz

Javoříčské jeskyně

Tohle místo najdete v Olomouckém kraji a jde o složitý komplex dómů, propastí a chodeb. Jednoznačně patří mezi nejkrásnější podzemní prostory u nás, obzvláště díky bohaté a působivé krápníkové výzdobě.

jeskyně
Zdroj: Instagram, Autor: lucie.sei

Moravský kras

Moravský kras a Macochu určitě netřeba představovat. Obrovský komplex zahrnuje tisíce chodeb, dómů a jeskyní, z nichž 5 je přístupných veřejnosti.

Zdroj: Instagram, Autor: visitolomoucregion

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Tento jedinečný jeskynní systém leží poblíž lázní v Teplicích nad Bečvou. Jsou jedinými našimi zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu. Jsou rovněž našimi nejteplejšími jeskyněmi a v níže položených prostorech uniká oxid uhličitý, který vytváří “plynová jezera”.

Zdroj: Instagram, Autor: lyoka_il

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou jedny z nejznámějších u nás. Málokdo neslyšel o Koněpruských růžicích, zajímavých archeologických nálezech a penězokazecké dílně. Skutečně jedinečná podívaná.

jeskyně
Zdroj: Instagram, Autor: michalmasarik

Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku se pyšní skutečně neotřelým kouzlem. Neobvyklé tvary a barvy, bohatá krápníková výzdoba (která stále přibývá) a dokonce i malé jezírko. Najdete zde také významná zimoviště letounů.

jeskyně
Zdroj: Instagram, Autor: julietka87

Na Turoldu

Poblíž Mikulova najdete Jeskyni na Turoldu. Na stěnách sice neuvidíte klasické krápníky, ale unikátní “Turoldskou výzdobu”, která je pouze v této jeskyni. Užijte si chodby, síně, dómy a jezera.

Zdroj: Instagram, Autor: mamazhornitatazdolni

Býčí skála

Býčí skála je otevřena veřejnosti pouze občas, ale rozhodně stojí za to. Navíc zde byly objeveny archeologické nálezy, které zvěstují temné a krvavé tajemství. Zjistěte více o tomto děsivé místě, kde se stalo něco strašlivého.