Také milujete jeskyně? Je to jako putování tajemným podzemním královstvím, kde netušíte, co vás za rohem čeká… Noříte se hlouběji, stoupáte vzhůru a cítíte se vydaní napospas přírodním živlům… Které jsou ty nejkrásnější české jeskyně?

Chýnovská jeskyně na mapě

Chýnovská jeskyně byla první jeskyní, která u nás byla zpřístupněna veřejnosti. Klasickou krápníkovou výzdobu tady nenajdete, ale zase si můžete užít neobvykle modelované prostory, které navíc ještě hýří barvami.

Bozkovské dolomitové jeskyně na mapě

Bozkovské dolomitové jeskyně najdete jako jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Mimo překrásnou výzdobu jsou největším lákadlem nazelenalá jezírka. A také jezera – třeba největší podzemní jezero v Čechách.

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně jsou v Olomouckém kraji a jde o složitý komplex dómů, propastí a chodeb. Jednoznačně patří mezi nejkrásnější jeskyně u nás, obzvláště díky bohaté a působivé krápníkové výzdobě.

Zdroj: Instagram, Autor: lucie.sei

Moravský kras na mapě

Moravský kras a Macochu určitě netřeba představovat. Obrovský komplex zahrnuje tisíce chodeb, dómů a jeskyní, z nichž 5 je přístupných veřejnosti.

Zdroj: Instagram, Autor: visitolomoucregion

Zbrašovské aragonitové jeskyně na mapě

Tento jedinečný jeskynní systém leží poblíž lázní v Teplicích nad Bečvou. Jsou jedinými našimi zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu. Jsou rovněž našimi nejteplejšími jeskyněmi a v níže položených prostorech uniká oxid uhličitý, který vytváří “plynová jezera”.

Koněpruské jeskyně na mapě

Koněpruské jeskyně jsou jedny z nejznámějších u nás. Málokdo neslyšel o Koněpruských růžicích, zajímavých archeologických nálezech a penězokazecké dílně. Skutečně jedinečná podívaná.

Jeskyně Na Špičáku na mapě

Jeskyně Na Špičáku se pyšní skutečně neotřelým kouzlem. Neobvyklé tvary a barvy, bohatá krápníková výzdoba (která stále přibývá) a dokonce i malé jezírko. Jeskyně jsou rovněž významným zimovištěm letounů.

Jeskyně na Turoldu na mapě

Poblíž Mikulova najdete Jeskyni na Turoldu. Na stěnách sice neuvidíte klasické krápníky, ale unikátní “Turoldskou výzdobu”, která je pouze v této jeskyni. Užijte si chodby, síně, dómy a jezera.

Zdroj: Instagram, Autor: mamazhornitatazdolni

Býčí skála na mapě

Býčí skála je otevřena veřejnosti pouze občas, ale rozhodně stojí za to. Navíc zde byly objeveny archeologické nálezy, které zvěstují temné a krvavé tajemství. P