Oblast Orlických hor a Podorlicka najdete v severní části východních Čech. Kdo chce vidět původní přírodu, bukové pralesy či chráněné oblasti a rezervace, je tu na správném místě. Pro cyklisty je tu hustá síť stezek a cyklotras. Projíždět se na kole nádherným údolím Tiché Orlice a Třebovky po kvalitním asfaltovém povrchu s minimálním převýšením a pravidelnou údržbou musí být pro všechny milovníky tohoto sportu opravdovou lahůdkou. Cyklotrasy provádí městy a obcemi, kolem hradů a zámků, podél řek i Pastvinské přehrady, do nejvyšších partií Orlických hor až k chatě na Šerlichu a po nejkrásnějších místech CHKO Orlické hory i přírodních rezervacích podhůří. Pro fajnšmekry nabízí tento region adrenalinové zážitky v podobě bikeparků. Především Peklák nabízí tratě různých obtížností, od černých pro zkušené jezdce, červené technické se spoustou skoků a klopených zatáček až po tratě modré ideální pro začátečníky a širokou veřejnost.

Pro toho, kdo raději lyžuje mají Orlické hory připravená velká zimní střediska, ve kterých se pomějí děti i zkušení sjezdaři. Snowboarďáci se zase vyřádí ve speciálních, pro ně připravených, snowparcích. 

Vojenské památky

Jednou z největších zajímavostí Orlických hor jsou bezesporu vojenské památky. Právě v těchto místech byl totiž v letech 1936–38 vybudovaný jeden z nedokonalejších pevnostních systémů v Evropě, který však nikdy nebyl využitý ke svému účelu. Pod zemí se skrývají tuny betonu, kilometry nekonečných tunelů, rozlehlé sály a sklady. Můžete zde navštívit například dělostřeleckou tvrz Boudu, nejzachovalejší stavbu svého druhu na území naší republiky, dále Muzeum Vysoký Kámen a spoustu dalších tvrzí a pěchotních srubů.

Říčky v Orlických_horách - Bunkr
Autor foto: Harold / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Zemská brána

Zemská brána je jedním z nejoblíbenějších výletních míst v Orlických horách. Od roku 1987 je toto místo i přírodní rezervací. Protéká zde Divoká Orlice. Projít se tu můžete i po cca 2,5 kilometru dlouhé naučné stezce, která vám ukáže mnoho místních zajímavostí například Pašeráckou lávku, Lusthaus, Ledříčkovu skálu a další.


 

Rychnovsko

Krom toho, že se zde narodil známý spisovatel Karel Poláček, je Rychnovsko známé zejména svým zámkem v Rychnově nad Kněžnou. Ten patří patří k nejhezčím barokním stavbám Podorlicka. Jeho  dnešní podobu mu vtiskl slavný  architekt Jan Blažej Santini. V interiérech si můžete prohlédnout Kolowratskou sbírku obrazů, která patří k několika ojedinělým rodovým souborům, které si zachovaly charakter původních zámeckých obrazáren. V zámku rovněž sídlí Muzeum a galerie Orlických hor. Mezi významné památky patří také nedaleký kostel Nejsvětější Trojice a zvonice s třetím největším zvonem v Čechách Kryštofem. V bývalé židovské synagoze, jež je zároveň památníkqem Karla Poláčka, pak najdete obnovený interiér a expozici judaismu v Podorlicku.  Kromě zámku a dalších pamětihodností si zvláštní pozornost zaslouží barokní sochy a sousoší z 18. století na městských prostranstvích a okolí města. Z židovského hřbitova “Na Láni” je krásná vyhlídka na město a Orlické hory.

Nezapomeňte ani na zámek Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Opočno i zříceniny hradu Potštejn. Také nedaleký Vamberk vám poskytne chvíle k odpočinku na chatě Na Vyhlídce nebo můžete navštívit Muzeum Krajky.  S dětmi musíte navštívit Muzeum hraček na rychnovském náměstí nebo se s nimi vydat na putování s princeznou Kačenkou.

Rychnov nad Kněžnou zámek

 

Muzeum řemesel Letohrad

Muzeum řemesel najdete v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Je největším muzeem svého druhu v naší republice. Zahrnuje více než půl sta ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 – 1930. Mezi nejzajímavější kousky, které zde můžete spatřit, patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a sto let stará školní třída s ukázkami národních krojů. Ve vozovně pak uvidíte nejrůznější historická vozidla.