Řeka Labe a rovinatá krajina v jejím okolí. Vítejte v Polabí. Pokud máte rádi výlety pěkně v klidu po rovince, jízdy na kole nebo se s oblibou plavíte po vodě, je pro vás severovýchod Čech ideálním místem pro strávení vaší dovolené. Čeká tu na vás i oblíbené lázeňské město Poděbrady, vinařská oblast Mělnicko nebo dvojměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Rodiny s dětmi určitě nadchne malá zoologická zahrada v Chlebech. Vypravit se můžete i do kolínského aquaparku či do pohádkového hradu Kokořín. Děti s nadšením navštěvují Muzeum hraček v Benátkách nad Jizerou.

Milovníci návštěv hradů a a zámků jistě zamíří například na zámky v Benátkách nad Jizerou, Veltrusech, Poděbradech nebo Nelahozevsi. Zajímavé památky na vás čekají i v Kolíně. Navštivte zde chrám sv.Bartoloměje, synagogu a Starý židovský hřbitov. Pokud by vám to ještě nestačilo, vydejte se ke slavné mohyle u Lipan.

Nymburk

Chram sv jilji Nymburk
Autor foto: Mestonymburk / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Od roku 1992 je historické centrum Nymburka vyhlášeno městskou památkovou zónou a to zcela oprávněně. Můžete zde navštívit vzácnou stavbu gotické architektury chrám svatého Jiljí, projdete se kolem zbytků opevnění a  pak mohou vaše kroky zamířit po naučné turistické trase, která čítá  téměř sedm desítek zastávek. Mapa a zvukový panel zachycující tyto body jsou umístěny na náměstí Přemyslovců.

Loučeň

Zámek Loučeň
Autor foto: Zdeněk Fiedler / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Tento zámek, který nemá v České republice ani v Evropě obdoby, je vyjímečný zejména svým Labyrintáriem vytvořeným podle návrhů Adriana Fischera. Bludiště a labyrinty propojuje  naučná stezka s  informacemi o historii i současnosti labyrintů a bludišť. Při své cestě jedinečným zámeckým parkem o celkové rozloze 23 hektarů na vás čeká například palisádové bludiště, provazové bludiště či prstový a písmenkový labyrint.

Lázně Poděbrady

Poděbrady lázeňská kolonáda
Autor:Michal Louč/Zdroj:Wikimedia/Licence:CC BY-SA 4.0

Lázně Poděbrady každoročně do města přilákají tisíce návštěvníků. V roce 1905 byl při hledání pitné vody na nádvoří zámku objeven pramen minerální vody s léčivými účinky zejména na srdeční onemocnění. V nynější době si sem můžete přijet vyléčit svůj kardiovaskulární systém, pohybový aparát či látkovou výměnu.

Mělnicko – vinný kraj

Zámek Mělník
Autor foto: Zdeněk Fiedler / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Komu se nechce až na jižní Moravu a při tom si chce pochutnat na vynikajících vínech, musí zavítat na Mělnicko. Vinařství zde má historickou tradici.  S pěstováním vinné révy zde začala již kněžna Ludmila a později i náš otec vlasti Karel IV., který sem přivezl révu z Burgundska. Běžte se podívat na zámek Jiřího Lobkowicze s rozsáhlými vinnými sklepy, vinotékou, restaurací a cukrárnou. A nezapomeňte ani na místní raritu – kostnici v kryptě chrámu svatého Petra a Pavla.

Kokořínsko

Čertovy hlavy
Autor:Marcel Blafka/Zdroj:Wikimedia/Licence:CC BY 3.0

Hrad Kokořín ze 14. století, patří mezi naše nejromantičtější hrady. Je z něj nádherný výhled na Kokořínsko, které je díky svému ojedinělému pískovcovému reliéfu chráněnou krajinnou oblastí. Toto území je také někdy nazýváno Polomené hory, protože zde můžete najít skalní města a útvary různých roztodivných tvarů a neobyčejných jmen jako jsou například Pokličky, Obří hlava, Žába, Bludiště, Slon, Faraon a další. U Liběchova dokonce vytesal sochař V.Levý do pískovcových skal sochy nazývané Čertovy hlavy. Pokračoval i v dalších dílech, takže když se vydáte na turistický okruh začínající u liběchovického zámku, uvidíte  Maří Magdalénu, Harfenice, Hada nebo Klácelku.

Další zajímavá místa najdete ve výletních trasách na – mapa středních Čech

Střední Čechy sever polabi - mapa výletů

Ubytování Střední Čechy – zobrazit na mapě