Jak zdolat výšku Everestu 8848 m n.m. bez šerpy, lana, cepínů a skob? Jednoduše a na Šumavě, stačí si projít jednotlivé vrcholy Šumavského Everestu a na každém si označit Vrcholový pas, který je k sehnání v TIC Horní Planá. Každý kdo zdolá vrcholy jako Špičák nebo Knížecí stolec – a je jedno za kolik dní nebo v jakém pořadí, si pak může vyzvednout certifikát.

Zdroj: Instagram, Autor: jkruta

 Knížecí stolec a rozhledna

První zastávka na cestě ke zdolání Šumavského Everestu je Knížecí stolec. Na vrchol se dostanete po modré turistické trase a jako odměna za náročný výstup vás bude čekat rozhledna a nádherný výhled. Podívejte se na výlet na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: elpavel

Špičák, který je nezapomenutelný v každém ročním období

Špičák znáte pravděpodobně ze zimní sezony, protože zde najdete mnoho lyžařských sjezdovek. Ale ani v jiném ročním období nebudete výletu litovat. I tady můžete vyšplhat na rozhlednu, která vám ukáže krásný panoramatický výhled. Špičák na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: k_zuch

Rybník Olšina s temnou historií

Rybník Olšina je jedním z nejvýše položených českých rybníků a dříve patřil pod klášter Zlatá Koruna. Na konci 18. století se však protrhla hráz, zdevastovala domy a dokonce způsobila ztráty na životech. Dnes stojí na hrázi rybářská bašta přesně v místech, kde se hráz protrhla. Rybník Olšina na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: ___burinka___

Přívoz Lipno Horní Planá

Pokud si chcete užít Lipno z obou břehů, můžete využít přívoz. Na přívoz se vejdou nejen lidi, ale i auta. Můžete ho ovšem využít jen v letní sezoně. Podívejte se na přívoz Lipno Horní Planá na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: snodrage

Lipno a Boubín z výšky

Moldaublick – neboli česky Vltavská vyhlídka – je rozhledna na rakouské straně Šumavy, z hory Sulzberg. Z rozhledny se rozprostře výhled na Lipno a českou část Šumavy, Boubín a Kleť. Podívejte se na Moldaublick na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: elisabethtrautner

Česká Smrčina a rakouský Hochficht

Smrčina je unikátní obzvláště smíšenými lesy, které jí pokrývají. Vrchol se nachází na česko-rakouské hranici. Známý Hochficht, který je hned za hranicí, je pouze o 6 metrů vyšší než Smrčina. Zatímco v Rakousku vybudovali středisko zimních sportů, česká strana spadá do I. zóny národního parku. Smrčina na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: pospimi_

Seskupení skal na Plechý

Hora Plechý vysoká 1378 m se nachází na Šumavě na česko-rakouské hranici. Jedná se o nejvyšší vrchol jihočeského kraje, pátý nejvyšší na Šumavě a nejvyšší vrchol česko-rakouské části Šumavy. Zajímavostí na vrcholu Plechý je seskupení žulových skal a balvanů, které vás vyzvou k dalšímu vylezení ještě kousek výše, bohužel díky zalesnění zde není dobrý výhled.

Zdroj: Instagram, Autor: mikyysek

Tam, kde se stýkají hranice tří zemí

Poblíž Třístoličníku se stýkají hranice České republiky, Bavorska a Rakouska. Legenda praví, že na zmíněných třech stolicích se setkávali panovníci těchto tří zemí a řešili spolu geopolitické záležitosti. Třístoličník na mapě.

Špičák na mapě