Chcete navštívit místo s doposud živými lidovými obyčeji, nářečím i lidovým oděvem? Přijeďte objevovat historickou oblast Chodsko v okolí západočeského města Domažlice. 

Malebná místní krajina vybízí nejen ke krátkodobé návštěvě, ale i ke strávení klidné letní či zimní dovolené a k poznání místních zvyků a chodské historie. Doporučuje se projet všech jedenáct původních chodských vesnic a „hlavní město Chodů“ – Domažlice, které poznáte podle charakteristických dvou věží.

Nesmíte zapomenout ani na skalnatý hřeben Haltravy a vrchol Čerchov tyčící se v pásu pohoří Český Les. Okolí Capartic a Čerchova je vynikající v létě na cykloturistiku a v zimě na běžky, pro nenáročné i na sjezdovky. Neobvyklým zážitkem na zimní dovolené může být slavný Postřekovský masopust.

Když uslyšíte dudy, víte, že jste na Chodsku, jehož lidový folklór si můžete zažít na slavnostech pořádaných po celém kraji. Zachovala se i původní lidová architektura, kterou najdete například ve vesnicích Mrákov, Postřekov, Trhanov a Klenčí pod Čerchovem. Dodnes zde najdete tradiční lidová řemesla jako jsou paličkování, krajkářství, tkalcovství (kanafas) a výroba místní keramiky a koláčů.

Dobrodruzi se mohou vydat po stopách zaniklých obcí, kterých je v Šumavské oblasti víc než dost.

Domažlice

Město Domažlice proslavily krom dudáků a koláčů i dvě věže: šikmá u kostela Nanebevzetí panny Marie a hradní. Chloubou Domažlic, které jsou prohlášeny městskou památkovou rezervací, je náměstí s loubím.  Mezi nejvýznamnější události, na které musíte dojet podívat, patří bezesporu každoroční srpnové Chodské slavnosti, spojené s tradiční poutí na blízkém vrchu Vavřinec. V těchto dnech ožije město vystoupením řady především místních, ale i zahraničních folklorních souborů.

File:Domažlice (17).jpg
Domažlice – náměstí – Autor foto:  Dezidor / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Muzeum techniky a řemesel v Kolovči

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči najdete všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. V současnosti se v muzeu nachází téměř sedmdesát kompletních řemeslných dílen a živností a dalších dvanáct technických expozic. Kromě například řeznické, pekařské, cukrářské, vlásenkářské a kamenické dílny, zde můžete shlédnout živnosti jako jsou holičství a kadeřnictví, hostinec, koloniální obchod, řeznický obchod, tkalcovna i ordinace dentisty s laboratoří. Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pastí na zvířata,zpracování mléka i hasičská zbrojnice. Neopomeňte navštívit i hrnčířskou dílnu rodiny Volfů vyrábějící známou kolovečskou keramiku nebo světoznámý kolovečský mlýn, který přemílá staré báby na mladá děvčata.

File:Kolovec muzeum.jpg
Koloveč – muzeum techniky a řemesel – Autor foto:  Jik jik / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Horšovský Týn

Město vzniklo zřejmě v 11. století a ve 13. století byl postavený hrad, který byl po požáru v roce 1547 přestavěný na renesanční zámek. Malebné historické centrum bylo v padesátých letech vahlášeno městskou památkovou rezervací.

Čerchov

Symbolem Domažlicka je určitě nejvyšší vrchol Českého lesa – Čerchov se svou kamennou rozhlednou zvanou Kurzova věž. Po 2. sv. válce tu byl vojenský prostor, takže se sem nedostala ani noha. Až po sametové revoluci byl Čerchov opět zpřístupněn, takže se můžete přijít pokochat nádherným výhledem do kraje.