Turistickou oblast Jeseníky tvoří pohoří Hrubý Jeseník se svým podhůřím, Rychlebské hory, Králický Sněžník a Nízký Jeseník. Najdete tu úžasnou přírodu i mnoho historických a technických pokladů. V každém ročním období zde budete mít co dělat. Vyznavači zimních sportů si mohou vybrat z nabídky zimních areálů. V létě se můžete vydat po pěších a cyklotrasách a poznávat tak krásy této oblasti. Čeká na vás Rejvíz – největší rašeliniště na Moravě, Praděd – nejvyšší hora Moravy, přírodní rezervace Šerák-Keprník – nejstarší na Moravě , jeskyně Na Špičáku – nejstarší písemně doložené jeskyně v celé střední Evropě či přírodní rezervace Velká kotlina, která je velmi ceněná. Pro milovníky techniky je tu elektrárna Dlouhé Stráně. Pro vyznavače kultury zase pestrá nabídka festivalů, zábavy i chutí včetně vyhlášeného hanušovického piva.

Praděd

Praděd je se svými 1492 metry nejvyšší horou Moravy i Slezska a zároveň symbolem tohoto kraje. Na jejím vrcholu najdete vysokou televizní věž sloužící zároveň jako rozhledna a můžete se tu i najíst. Celá hora je pokryta vzácnými rostlinami. V zimě sem jezdí spousty lyžařů, vyzkoušet své umění. Traduje se, že vrchol dostal své jméno po bájném vládci tohoto pohoří, Pradědovi, o kterém se vypráví řada pověstí.  Praděd, mocný vládce zdejších hor na sebe bere nejrůznější podoby, nejčastěji se však objevuje jako starý moudrý muž s dlouhými bílými vousy. Jednou prý se stalo, že se zjevil pasáčkovi, který do hor chodil každý den pást své stádo a trápit se, že nemá peníze. Praděd ho požádal, ať mu dá nejlepší ovci ze stáda, za to že si může vejít do skály a nabrat do kapes peněz, kolik jen se mu tam vleze. Psák si nabral, ale pak uviděl ještě krásný zlatý svícen, tak si schoval i ten. V tu chvíli zmizel východ a chlapec pochopil, že pokud zůstane takto chamtivý, ven se nikdy nedostane. V okamžiku se skála rozevřela a pasáček ztratil vědomí. Až se probudil, ležel na vrcholu hory s prázdnými kapsami. Byl ale velmi rád, že přežil a pochopil tak, že chamtivost se nevyplácí. Podobnou zkušenost mělo údajně více lidí. Místní tak usoudili, že Praděd se o ně dobře stará a pojmenovali tak po něm horu.

Autor foto: Witeg / Zdroj: Wikimedia

Velká kotlina

Velká kotlina je údolí ledovcového původu. Nejsou v ní vůbec stromy a v zimě se v ní udržují spousty sněhu (vydrží zde do června až do počátku července). Často tu bývají laviny. Díky různým vlivům, které v Kotlině působí, v této lokalitě můžete najít spousty druhů rostlin a zvířat. Velká kotlina tak patří nejen k druhově nejbohatším lokalitám naší republiky, ale i celé střední Evropy. Úbočím Velké kotliny vede naučná stezka.

Velká kotlina
Autor foto:  Danuše Kotrlová / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 4.0

Jeskyně Na Špičáku

Tyto jeskyně jsou lidem známy již od nepaměti. Jsou pomalované množstvím historických starých nápisů a kreseb. Křižovatka chodeb zvaná Kalvárie je nejzajímavějším místem labyrintu. Kromě spousty nápisů, vás jistě upoutá zrestaurovaná renesanční malba adorace krucifixu. Dále vás čeká největší prostor jeskyní, Velký dóm, zvaný také Ripperův sál podle autora první mapy jeskyně. Pak pokračujete do síně Naděje a chodby Naděje. Také v nich je mnoho starých nápisů a kreseb.