Krušné hory byly dlouhou dobu opomíjenou turistickou lokalitou. Ovšem naprosto neopravněně.  Tyto hory vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je přes 1200 metrů vysoký Klínovec. Krušné hory vám mají v zimě i v létě rozhodně co nabídnout a navíc zde potkáte nesrovnatelně méně turistů, než na ostatních místech naší republiky. Po dobývání zdejšího nerostného bohatství zde zbylo velké množství městeček a vesnic, kolem kterých se rozprostírá krásná příroda.

Krušné hory
Krušné hory

Pomější se zde pěší i cykloturisté. Toto pohraniční pohoří je hustě pokryto turistickými stezkami a cyklotrasami, kterým dominuje 242 km dlouhá Krušnohorská magistrála, která spojuje Cheb až s dalekým Sněžníkem.  Pěší a cyklistické toulky po odlehlých náhorních pláních se dají spojit s návštěvami pozoruhodných technických památek, hradů a zámků, lázeňských středisek a měst. Najdete tu významná lázeňská místa jako Jsou Jáchymov, Klášterec nad Ohří či Teplice. Při toulkách přírodou nezapomeňte na Božídarské rašeliniště a přírodní park Přebuz. Pokochat se můžete i úžasnými pohledy do krajiny z mnoha rozličných vyhlídek a rozhleden.

 

Koho zajímají pozůstatky po těžbě, může se jít podívat na Vlčí a ledové jámy, štolu starého Martina v Krupce, štolu Lehnschafter nebo prozkoumat okolí dolu Svornost. V Podkrušnohorském technickém muzeu pak najdete hornický skanzen.

Pokud si chcete udělat jen takový menší výlet s dětmi, nezapomeňte navštívit zámek Duchcov, kde pobýval světoznámý sukničkář Gicomo Casanova, čeká vás i ZOO v Ústí nad Labem, kozí farma v Zásadě u Kadaně nebo Podkrušnohorský zoopark v Chomutově. Rájem všech horolezců je pak skalní město Tiské stěny.

Zimní rekreanti si pak užijí na Klínovci, Božím Daru, Jáchymově, Cínovci a na mnoho dalších místech.

Blatenský vrch

Na Blatenském vrchu se od roku 1913 tyčí rozhledna se jménem Zíta. Na Zítu se vydejte raději o víkendu, aby jste si mohli užít nádherný panoramatický výhled, který se vám otevře po zdolání téměř stovky schodů.

Blatenský příkop

Tato technická kulturní památka funguje již od roku 1540. Blatenský příkop přiváděl vodu z Černé a z oblasti rašelinišť. I z tohoto důvodu vznikaly nové doly a hhutě zejména kolem něj. Dnes můžete prozkoumávat naučnou stezku, která vede po celé jeho délce a napojuje se pak na další naučnou stezku s názvem Vlčí jámy.

Blatenský vodní příkop
Autor foto: Tuten / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Klínovec

V zimě i v létě si můžete užít radovánek ve Sportcentru a Skiareálu Klínovec na nejvyšším vrcholu Krušných hor téměř 1300 metrů vysokém Klínovci. Od roku 1884 zde stojí i historická kamenná rozhledna s hotelem. Za prohlídku stojí především hotelový sál s unikátním kazetovým stropem. Najdete na něm znaky všech obcí a měst pod Klínovcem.

Klínovec - Krušné Hory
Autor foto: Pavel Špindler / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Božídarské rašeliniště a Ježíškova cesta

Božídarské rašeliniště se rozkládá na ploše 930 ha a od roku 1965 je vyhlášeno státní přírodní rezervací. Tyčí se v něm nepřehlédnutelná hora Špičák (1 115m). V roce 1972 zde byla vystavěna naučná stezka, která začíná i končí v Božím Daru. Najdete na ní dvanáct naučných zastávek, kde se můžete seznámit se zajímavostmi tohoto rostlinného společenstva.

Božídarské rašeliniště
Božídarské rašeliniště

V Božím Daru se bude líbit určitě i vašim dětem. Mohou se zde totiž po celý rok potkat s Ježíškem, Netopýrkem Pírkem, Hvězdulkou, Skákošem a s dalšími Ježíškovými pomocníky. Pro nejmenší děti je určena Malá Ježíškova cesta dlouhá 5,6 km, starší děti si můžou vyzkoušet Velkou Ježíškovu cestu o délce 12,9 km. Začínáte v místním muzeu, kde si vyzvednete Ježíškův zápisníček, do kterého si děti zapisují úkoly. Tyto úkoly pak musí v průběhu cesty splnit na zastávkách vybavených atrakcemi. Až vše splní, vrátíte se opět do muzea, kde děti dostanou Ježíškovo razítko a překvapení.