Ostrava v průběhu času rozkvetla z průmyslového města na kulturní centrum tepající rušným životem. Unikátní industriální památky však žijí dál jako místa s jedinečnou atmosférou a minulostí. Prozkoumejte areál Dolních Vítkovic  pocházející z první poloviny devatenáctého století přezdívaných ostravské Hradčany. Dolní Vítkovice byly na podzim roku 2002 prohlášeny národní kulturní památkou a aspirují i na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Když se budete chtít pobavit, projděte se po vyhlášené Stodolní ulici, kde na vás čekají desítky byrů, klubů a restaurací. Každoročně je v Ostravě pořádán i světový festival Colours of Ostrava, na kterém můžete na vlastní oči spatřit mnoho hvězd současné hudební scény. Ostravsko je mimo jiné ojedinělé svými industriálními památkami, neomítnutými cihlovými domy a archeologickou lokalitou Landek, která se stala proslulou po celé Evropě. Rodinám s dětmi nabízí spoustu zábavy Landek park Ostrava s hornickým muzeem a lanovým centrem, ostravská ZOO a městečko Miniuni. V létě se určitě běžte vykoupat do největšího přírodního koupaliště v Ostravě – Porubě. Zajímavostí jsou i bludné balvany v Ostravě-Kunčicích, pozůstatky doby ledové, kdy na území zasahoval pevninský ledovec.

Landek

Největší hornické muzeum v naší republice najdete na jihovýchodním úpatí vrchu Landek nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl zároveň v roce 1992 vyhlášený národní přírodní památkou. Krom přírody a techniky toto místo vyniká i nálezem tzv. Landecké venuše, což je cca 5 cm dlouhé torzo ženy vyřezané z krevele. Od ostatních Venuší se Landecká Venuše odlišuje svou štíhlostí a vysokou stylizovaností. Je to dokonce jediná štíhlá Venuše v Evropě.

File:Landecká Venuše.jpg
Landecká Venuše – Autor foto:  Sylva.Kristianova / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Bludné balvany na Ostravsku

Vzpomínkou na dobu ledovou jsou ostravské bludné balvany. Dostaly se k nám z dálky 1000 kilometrů zhruba před 200 tisíci lety. Jsou tvořeny cizorodými horninami, které se v České republice vůbec nevyskytují.V Ostravě je celkem sedmadvacet přístupných lokalit bludných balvanů, tři kusy můžete najít přímo na území městského obvodu Ostrava-Jih. První uvidíte přímo na ulici 29. dubna ve Výškovicích. Další bludný balvan se nachází v Mičanově sadu pod zábřežským kostelem. Třetí balvan leží v nadmořské výšce 214 metrů v areálu lesní školy v Bělském lese. Největší – kunčický bludný balvan je umístěný na konečné tramvaje č. 9 v Kunčicích. Tvoří jej zejména žula, pochází ze středního Švédska nebo jižního Finska, má rozměry 3,2×2,5×1,5 m a hmotnost 16,5 tuny. Od konce 90. let je chráněnou přírodní památkou. Obrovský balvan můžete vidět i ve Vřesinské ulici v Porubě, kde spočívá od roku 1928 na kamenném podstavci.