Vodní dílo Nové Mlýny je kaskáda tří přehrad na řece Dyji. Tyto přehrady byly postaveny jako prevence záplav a následných škod, stejně jako podpora zemědělského růstu. Podívejte se na výlet na jižní Moravě, který vás provede kolem spousty vody a nechá vás vyšplhat rovnou na dvě rozhledny. 

Nové mlýny

Největší vodní dílo na Moravě

Dolní nádrž je ta poslední z celé kaskády a zároveň také největší. Vodní dílo pomáhalo zamezit záplavám a dnes je zde dokonce i vodní elektrárna. Tato nádrž slouží k závlahám, výrobě elektřiny, rekreaci jako je jachting a k rybolovu. Za zmínku určitě stojí, že tato nádrž je 4. největší v Česku a největší na Moravě.

nové mlýny rozhledna dalibor
Foto: | Autor:RomanM82 | Licence:CC BY-SA 3.0 | Rozhledna Dalibor

Nové Mlýny z rozhledny Dalibor

Vystoupejte na rozhlednu Dalibor, která připomíná roztomilou bílou kapličku. Měří 11 metrů a vede na ní třicet příček strmého žebříku. Z jejího vrcholu uvidíte Rakousko a Slovensko, celé Vodní dílo Nové Mlýny, také Pálavu a Lednicko-Valtický areál.

nové mlýny
Nové Mlýny

Přírodní rezervace a hnízdiště ohrožených ptáků

Střední nádrž tvoří průnik tří významných řek – Dyje, Jihlavy a Svratky. Střední nádrž je oficiálně uznanou Přírodní památkou, kde hnízdí spoustu vzácných druhů ptáků – jako severské husy nebo orel mořský. Nádrž má také spoustu ostrůvků, které pomáhají v ochraně zmíněných ptáků.

Nové Mlýny, Autor: Honza and Ivana Ebr, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Koupání a léčivé prameny v horní nádrži

Horní – a nejmenší – nádrž se také setkává se spoustou pozornosti. Je rozdělena na dvě laguny s plážemi a příjemným koupáním. V této oblasti najdete autokempy a také spoustu turistickým i cyklistických stezek. V oblasti se vyskytují termální a léčivé prameny, proto se do budoucna počítá s výstavbou lázní.

nové mlýny rozhledna u křížku
Rozhledna U Křížku, Autor: Palickap , Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-4.0

Výhled na Sirotčí hrádek a Děvičky

Půvabná rozhledna U Křížku vám ukáže výhled na celé široké okolí. Bude vás to stát pouze 52 schodů, abyste si užili ničím nerušený výhled na romantické zříceniny hradů Děvičky a Sirotčí hrádek.

Přečtěte si více o Sirotčím hrádku a strašlivé legendě o Orphanovi. 

Vodní dílo Nové Mlýny