České středohoří je pohádkovou krajinou, kam určitě musíte ve svých toulkách po  naší vlasti zavítat. Najdete tu horu Říp, starobylé město Louny, hrady a zámky, oblasti pěstování chmele, ovoce a vinné révy i více než čtyři desítky chráněných území a téměř stovku chráněných stromů.

Zdroj: Instagram, Autor: adel_stjs

Brána Čech – Porta Bohemica

České středohoří je zhruba v polovině rozdělené řekou Labe, které tu vytvořilo nádherné údolí nazvané Brána Čech – Porta Bohemica. Chmelařská oblast v okolí Žatce a Loun vznikala již ve 14.století a žatecký chmel byl synonymem kvality. V roce 1922 zde byla otevřena Veřejná známkovna chmele, která funguje dodnes. Každý rok koncem srpna zde můžete navštívit Žateckou slavnost chmele. Daří se zde ovšem i vínu a to zejména odrůdě Sylvánské zelené.

Zdroj: Instagram, Autor: petrafofonkova

Legendární Hora Říp

Nezaměnitelný tvar památné hory Řípu rozpoznají jistě i ti, kteří nikdy nečetli pověst o praotci Čechovi, který se zde usadil se svým kmenem. Říp se zvedá do výšky 180 m nad okolní nížinu. Na jeho vrcholu najdete rotundu sv.Jiří z 11.století a turistickou chatu. Každé jaro se zde také koná svatojiřská pouť. Roku 1868 byl z Řípu vyzvednutý jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze.

Zdroj: Instagram, Autor: rdktvrd

Milešovské středohoří a Milešovka

Milešovka se svými více než osmi sty metry je nejvyšší horou Milešovského ale i Českého středohoří a zároveň je také největrnější horou v České republice. Na jejím vrcholu naleznete meteorologickou stanici s rozhlednou z roku 1904. Nezapomeňte navštívit i Třebenické muzeum českého granátu, které patří mezi naše nejstarší muzea.

Zdroj: Instagram, Autor: natky.fotky

Královské město Louny

Královské město Louny je městskou památkovou rezervací. Kromě starobylých domů a dlouhého úseku hradeb s baštami zde každého návštěvníka upoutá gotický děkanský kostel sv.Mikuláše ze 13. století s trojdílnou stanovou střechou, který je na seznamu národních kulturních památek. Vnitřnímu prostoru kostela dominuje mohutný barokní oltář z počátku 18. století a opuková kazatelna z roku 1540.

Zdroj: Instagram, Autor: randa_amerova

Na náměstí pak stojí skutečný skvost městské architektury – měšťanský dům č. p. 57 zvaný Daliborka s fasádou z počátku 17. století, který skrývá velkou srubovou síň z doby po požáru v roce 1517. Dnes v něm sídlí okresní archiv. Nepřehlédnutelnou součástí náměstí je i novorenesanční budova radnice z roku 1888 a empírová stavba bývalé radnice s věžičkou. Za návštěvu rozhodně stojí i volně přístupný minerální pramen Luna, který má blahodárné účinky na vnitřní orgány.

Zdroj: Instagram, Autor: jaaaji

Terezín a jeho tragická minnulost

Terezín byl původně postavený za Josefa II. jako vojenská pevnost. Dochovalo se zde téměř celé opevnění města i s oddělenou Malou pevností, která se stala během německé okupace neblaze proslulým koncentračním táborem, kde zahynulo mnoho Židů.

Zdroj: Instagram, Autor: dbenesov

Zámek Krásný Dvůr a první anglický park

V zámku Krásný Dvůr, kolem kterého se můžete procházet v prvním anglickém parku u nás ovlivněném stavbami ve Versailles, stojí mnoho romantických staveb z 18.-19.století a soustava rybníků. Objevíte tu i tisíciletý dub, jenž má kmen s obvodem 8,7 m.

Zdroj: Instagram, Autor: petrolheadcz

Co navštívit v Litoměřicích?

Město Litoměřice se může chlubit renesančními měšťanskými domy se sklepeními až tři podlaží hlubokými, biskupskou rezidencí a pozdně gotickým domem s vyhlídkovou věží zvanou Kalich. Na jižní straně města se zachovaly hradby. Navštívit zde můžete také barokní katedrálu sv.Štěpána. V kostele Všech svatých jsou pohřbeni slavní stavitelé G. a O.Broggiové a zemřel tu i proslulý romantický básník Karel Hynek Mácha. Populární je také každoroční výstava Zahrada Čech konaná každoročně v září na místním výstavišti.

Zdroj: Instagram, Autor: azdpraha

Výlety s dětmi

Své ratolesti můžete vzít jednak do žateckého zábavního komplexu Chrám chmele a piva, kde objevíte největší muzeum chmelařství na světě, orloj, rozhlednu, bludiště a mnoho dalších zajímavostí. Dětem se jistě bude líbit i Muzeum čertů a pekelných sklepů v Úštěku, alchymistická dílna na hradě v Budyni nad Ohří i lokálka s názvem Švestková dráha. V Terezíně navštivte auto muzeum plné starých automobilů.

Louny na mapě