Jste milovníkem historie a architektury, a plánujete dovolenou? Měli bychom tip, kam vyrazit na výlet na jižní Moravě. Moravské Toskánsko je místem, kde historie čiší ze všech koutů i té nejmenší vesničky. Noblesní zámky, zřícené hrady, kapličky, kostelíky a mnoho dalšího. Zvláštní pozornost vyžaduje zámek Milotice – perla jižní Moravy. Pohodlně se usaďte, protože se teď vydáme stovky let na zpět. 

Zámek Milotice vás přenese do pohádky

Zdroj: Instagram, Autor: monikazahradkova

Vyprávění zámecké paní – zámek Milotice

Impozantní stavba barokního sídla zámek Millotice nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do každodenního života posledních majitelů (1.pol.20.st.). Rozhodně si vyberte možnost absolvovat komentovanou prohlídku, která přináší strhující vyprávění dcery majitele, která bohužel zemřela před 10 lety. Za vidění stojí i francouzská barokní zahrada, která je orámována konírnou, jízdárnou, bažantnicí a ovocnými sady.

Zdroj: Instagram, Autor: matejliskafotograf

Nedílnou součástí zámku je francouzská barokní zahrada, která se pyšní anglickým parkem, lipovou alejí a okrasnými dřevinami. Určitě si všimnete zámeckých oranžerií, květinových záhonků a romantických pěšinek, které si proplétají cestu celou zahradou. Dochovaly se i přídavné budovy – bažantnice, stáje a konírna. Než si naplánujete prohlídku, prohlédněte si web – zámek Milotice toho nabízí mnohem víc. 

Dlouhá a spletitá cesta od tvrze až po muzeum – zámek Žďánice 

Tento zámek prošel v průběhu časů radikál proměnou. Z původní tvrze byl vybudován renesanční zámek, který byl ještě později doplněn o barokní prvky. A ani pak mu nebylo přáno oddechu – poté, co sloužil jako vrchnostenský úřad, okresní soud a ještě později sklad, je z něj dnes konečně Vrbasovo muzeum. Pokud chcete vědět víc o jeho historii, nepovíme! Navštivte zámek/muzeum, kde je většina expozic věnována právě zámeckému příběhu a historii obce.  

Zdroj: Instagram, Autor: photography.adrianaa

Malý kousek Anglie na české vesničce – Zámecký areál v Bzenci 

Že byste v Bzenci nečekali anglický zámek z tudorovské éry? Nu, svět je plný překvapení! Zámek sice není přístupný veřejnosti, ale můžete se projít překrásným zámeckým parkem, který ukrývá další překvapení. Roste v něm pamětihodný strom, jehož jméno nese i jedna velmi kvalitní značka vína. Tak schválně – Bzenecká …? Odpověď najdete zde.  

bzenec
Zdroj: János Korom Dr.

Nejstarší budova s výjevy městského života – Zámeček v Kyjově 

Tento zámeček se pyšní jedinečným prvenstvím – je nejstarší dochovanou budovou v Kyjově. Stavba z 1.pol.16.st. byla mnohokrát renovována, a finální přestavba jí přinesla sgrafitovou výzdobu s výjevy kyjovského života. Nyní v budově sídlí vlastivědné muzeum, které vám ukáže expozice věnované jak zámečku, tak celému Kyjovu.   

Opředený pověstmi o zradě a hrdinství – Hrad Cimburk 

Gotický hrad z 1.pol. 14. st. se nachází v přírodní rezervaci Chřiby, takže návštěvou sfouknete dvě mouchy jednou ranou – historii a přírodu. Hrad tak starý jako Cimburk je obklopen spoustou tajemných pověstí. Aby ne, tohle místo jako by vypadlo z filmů o loupežnících, rytířích, poctě, hrdinství a zradě. Přesvědčte se sami! 

Zdroj: Instagram, Autor: tom_karola

Na kole přes Žďánický les  

Rádi byste jeli na výlet a podívali se na některý ze zámků? To je náhoda, zrovna takový výlet máme v nabídce!

Výlet Na kole přes Žďánický les je vhodný pro intelektuály s vášní k cyklistice, protože vás provede od Žďánického zámku kolem kostelů, přes les až do muzea. Užijte si vzdělávací den, který vám zároveň dá pořádně do těla. Neváhejte se podívat na hotový výlet, který uvidíte na mapě i s potřebnými informacemi  – počet kilometrů i všechna místa výletu.

Moravské Toskánsko vám učaruje!

V tomto tipu jsme vám ukázali jen malou část té krásy, kterou můžete vidět při návštěvě Moravského Toskánska.

Moravské Toskánsko je označení, které si vydobyla oblast okolo Kyjova. Svou krajinou a naprostou pohodou totiž populární italskou oblast připomíná. Atmosféra tady je prostě pohádková!  Lepší místo jinde nenajdete a budete se sem rádi vracet – lahodné víno, vynikající jídlo a dobrosrdeční lidé. Jste připraveni?  Prozradíme vám co rozhodně nesmíte v vynechat, kde se najíst i kde složit hlavu. To nejlepší najdete zde na jednom místě!

Zámek Milotice