Valtice, malé město v okrese Břeclav, proslulo vinařskou kulturou a vynikajícím vínem. Jak jistě víte, město a jeho okolí bylo přetvořeno na krajinný komplex a zámek Valtice, který uchvátil celou Evropu je pod ochranou UNESCO. Pokud chcete Valtice skutečně poznat, můžete to udělat na kole – což je skutečný zážitek. 

Projděte si zámek Valtice a užijte si pohodový den

Zdroj: Instagram, Autor: jason_ronco

Základní fakta o zámku

Zámek Valtice se nachází na místě původního gotického hradu z 13. století. Ten byl později přestavěn na renesanční sídlo a v první polovině 18. století do dnešní podoby barokního zámku. Na přestavbě se podíleli italští stavitelé Domenico Martinelli a Johann Bernhard Fischer. Součástí areálu je dále konírna, jízdárna, galerie, rokokové divadlo a kočárovna. Interiéry jsou bohatě vybaveny dobovým mobiliářem. V těsném okolí zámku se na ploše více jak 14 hektarů rozprostírá zámecký park. V objektu sídlí Národní vinařské centrum, které zajišťuje zámecké degustace.

Zdroj: Instagram, Autor: fotimejiznimoravu

Zámecký park a Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar

Zámecký park nadete na rozloze o 20 hektarech. Anglický park nebyl léta přístupný i z toho důvodu, že přes něj přecházelo hraniční pásmo. V areálu se také nachází Knížecí tenisový kurt a bylinková zahrada. Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar se nachází v místě bývalého zámeckého zahradnictví a najdete zde na 300 druhů bylin. Posaďte se tam na malou přestávku anebo se natáhněte na lehátka poblíž třešňového sadu.

kolonada na reistne
Kolonáda na Reistně

Spatřeno na kopci u Valtic

Na nedalekém kopci najdete famózní Kolonádu na Reistně, která vám dozajista připomene výjev ze starověkého Říma. Ale bohužel, tak daleko do historie tato stavba nesahá. Kníže Jan I. nechal kolonádu postavit jako rodinný památník k poctě zesnulého otce a bratrů. Pokud si budete chtít panorama skutečně užít, měli byste si přivstat a chytit východ slunce na kolonádou.

Autor: Huhulenik, Zdroj: Wikimedia Commons I Kaple sv. Huberta

Kaple sv. Huberta, která tak trochu podvádí

Kapli sv. Huberta, patrona lovců, najdete v lese poblíž Valtic. Sv. Hubert je zde znázorněn jako socha doprovázená anděly. Tato stavba je shodou okolností ta nejmladší z Lednicko-Valtického areálu, i kdy tak nevypadá. Pískovcové kvádry jsou totiž označené záhadnými středověkými zančkami. Ty značky si při stavbě vymysleli, aby dodali kapli starobylý a okázalý nádech.

Zámek Valtice