Už jste někdy slyšeli o hradu Hukvaldy? Pokud ne, je třeba si rozšířit obzory! Jde o zříceninu hradu, který patří mezi největší hradní komplexy v České republice. Zasazený v malebném okolí Beskyd, uvidíte, že si odtud odnesete skutečně parádní zážitek. Takže pozor, hrad Hukvaldy se už řítí k vám!
Hrad Hukvaldy | Pevnost, která odolala nepřátelům během války
Hradní komplex, stejně jako stejnojmenná obec poblíž, byl ve správě olomouckých biskupů. Hrad byl vystavěn jako pevnost, a tuto úlohu plnil hlavně v průběhu třicetileté války. V tu dobu byl hrad obléhán, ale nikdy nebyl dobyt.
Neodmyslitelně spjatý s Leošem Janáčkem
Za povšimnutí stojí i fakt, že právě v této vsi se narodil slavný skladatel Leoš Janáček. Měl zde dokonce i domek, který je dnes přetvořen na Památník života a díla Leoše Janáčka. Janáček z těchto míst čerpal inspiraci a motivy pro svá operní díla a sborové skladby. Můžete zde také navštívit mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.
Hrad Hukvaldy | Jak hukvaldského pána odnesly čerti
Na hukvaldském hradu býval pán, který byl velmi krutý ke svým poddaným, kteří trpěli hlady. Celá země se radovala, když nenáviděný vladař zemřel – jeho duši prý odnesli satanáši. Právě kvůli tomu ale poddaní nemohli tělo pohřbít – nedokázali ho pohřbít na hřbitově, za hřbitovní zdí ani potopit do jezera. Zem i voda odmítly tělo přijmout.
I čerti se začali slétat na povoz a lomcovat rakví
Až poté přišel kat, který tělo rozsekal na kousky a jal se ho odvézt na druhý konec země, na hřbitov vrahů a násilníků. Koně však nemohly utáhnout povoz, mrtvý se v rakvi začal otáčet a když přejeli devátou míli, začali se na vůz slétat čerti. Jeden za druhým se sápali na tělo a zastavovali povoz. To už vyděsilo i samotného kata, který raději nechal povoz u lesa a pelášil pryč. Co se stalo s tělem nenáviděného pána dodnes nikdo neví.
Přečtěte si také: Záhadný kraj v okolí Rejvízu, který v rašeliništích utopil prostopášné mystické město.