Lumbeho vila

Lumbeho vila, originariamente costruita come casa borghese tardo-classicista a due piani, si trova nella parte nord-ovest del quartiere di Hradčany a Praga, nella via U Brusnice (a ovest della Jízdárny Pražského hradu, a nord dell’estremità superiore del fossato di Jelení, dove si trova anche il campo da tennis locale, e vicino al quartiere di Nový Svět a Hradčany). Attualmente funge da residenza ufficiale del Capo dello Stato della Repubblica Ceca.

Historie

Lumbeho vila

V době raného středověku, pozemky zahrady sloužily jako místo pro pohřby. V 70. a 80. letech 20. století provedli archeolog Ivan Borkovský a antropoložka Miroslava Blajerová důkladný výzkum tohoto místa, během kterého objevili a prozkoumali významné slovanské pohřebiště s kostrovými hroby z 10. století.

Na základě bohatství artefaktů, především šperků, se zjistilo, že toto místo bylo posledním odpočinkem členů knížecího dvora za éry Přemyslovců. Podle antropologického průzkumu bylo zjištěno, že více než 75 % pohřbených byly ženy. Výzkum a analýza nálezů probíhaly až do roku 2014. V období raného novověku toto území sloužilo jako domov císařských bažantnic a dalších hospodářských staveb, které byly vybudovány na příkaz Rudolfa II.

Tyto struktury sousedily s nedalekým hospodářským dvorem, který se nacházel poblíž Jízdárny Pražského hradu. Dřívějšími majiteli těchto pozemků byla rodina Černínů. Humprecht Jan Černín proměnil tyto prostory v estetické zahrady, kde byly vysázeny stromy a postaveny skleníky. V roce 1852 politik a lékař Karl Lumbe zakoupil dům s číslem popisným 188/IV od Heliodora Heindla, zatímco jeho bratr, profesor pražské polytechniky, Dr. Josef Tadeáš Lumbe, si koupil dům s číslem popisným 94/IV v současné Černínské ulici.

Karel Lumbe dal přebudovat dům do pozdně klasicistního stylu, občas označovaného jako vila. Na počátku 20. století byl obýván malířem Milošem Jiránkem, který zde také vytvořil několik výjimečných obrazů Pražského hradu. Původně rozlehlé zahrady byly v 20. letech 20. století zmenšeny kvůli výstavbě tramvajové tratě a rozšíření silnice na Pohořelec.

Jižní část pozemků je nyní nazývána Lumbeho zahrady, zatímco severovýchodní část patřila profesoru Josefovi, bratrovi Karla Lumbeho. V roce 1925 československý stát přebral dům a pozemky po dědicích Karla Lumbeho. Po této transakci sloužil objekt různým účelům, včetně bydlení zaměstnanců Pražského hradu a využití jako sklad. V jednom období byl dům v tak špatném stavu, že byla zvažována jeho demolice.

Kdo ve vile bydlel?

Lumbeho vila

V průběhu devadesátých let 20. století, za doby prezidenta Václava Havla, prošel dům rozsáhlou renovací, aby mohl sloužit jako reprezentativní ubytování pro oficiální návštěvy ze zahraničí. Přes veškeré tyto významné úpravy, dům s číslem popisným 188/IV nikdy nebyl oficiálně zařazen mezi památky, což se odlišuje od domu s číslem 94/IV, který je stále pod ochranou památkové péče.

V roce 2004 rozhodl prezident České republiky, Václav Klaus, společně se svojí manželkou Livií Klausovou, že si vyberou tuto rezidenci jako své bydliště. Česká vláda investovala 52 milionů korun do renovace zchátralého domu, aby se z něj stalo reprezentativní sídlo hlavy státu. Od té doby je tento dům znám jako vila. Po Klausově odchodu z funkce v roce 2013 se do objektu nastěhoval jeho nástupce, prezident Miloš Zeman, a později i prezident Petr Pavel.

Kde se nachází?

Adresa U Brusnice 118 00 Praha 1
GPS souřadnice 50,091597 14,393123

Mapa

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com