Rozhledna Hamštejn

Nově otevřená vyhlídková věž na Zlaté stezce Českým rájem, při cestě z Kozákova na Malou Skálu a Frýdštejn, uvítala návštěvníky od 11. listopadu 2023. Její architektonický design připomíná tvar rakety, což dodává celé stavbě unikátní vizuální atraktivitu.

Tato věž s názvem Hamštejn si vysloužila ocenění v anketě pořádané Klubem přátel rozhleden, stala se tak Rozeznáním roku 2023. Kromě samotné věže je součástí komplexu rozhledny i altán s lavičkami, kde si návštěvníci mohou odpočinout a vychutnat si krásný výhled na okolní krajinu. Stavba rozhledny vyšla na 17 milionů korun a její výška dosahuje 25 metrů (s vyhlídkovou plošinou o tři metry níže), k níž vede celkem 121 schodů.

Historie a technická data

Rozhledna Hamštejn

Nápad na výstavbu rozhledny vznikl v rámci mezinárodního projektu Česko-polská Hřebenovka, který byl součástí Euroregionu Nisa. Tento ambiciózní plán původně počítal s výstavbou nebo rekonstrukcí více než dvaceti rozhleden na české straně. Avšak rozsáhlý projekt Hřebenovka nakonec nedostal schválení. Naštěstí, v roce 2014 byl představen projekt kovové konstrukce s dřevěnými podpěrami pro rozhlednu v Koberovech. Tento projekt, s lepenými lamelami z modřínového dřeva, byl vypracován turnovskou firmou Profes Projekt, vedenou hlavním projektantem Richardem Müllerem, a výpočty statiky provedla pražská společnost RECOC pod vedením Robina Grebíka.

Teprve v roce 2022 došlo k vyhlášení veřejné soutěže na výstavbu rozhledny. V říjnu téhož roku byla podepsána smlouva se společností Suntel Czech Steel se sídlem ve Zlíně, která se postarala o konstrukci rozhledny a nedalekého altánu za přibližně 16,9 milionu korun. Stavba probíhala v období od května do listopadu 2023. Obec Koberovy přispěla částkou přibližně 10 milionů korun, zatímco zbylou část financování zajišťovala dotace od Ministerstva pro místní rozvoj. Samotná rozhledna byla sestavena z ocelových prvků vyrobených ve výrobních halách společnosti Suntel Steel se sídlem ve Zlíně. Dřevěné konstrukce dodala firma EXTEN CZ se sídlem ve Vsetíně a stavební práce a realizační projektovou dokumentaci zajistila společnost Koras Trade se sídlem v Ostravě. Pro přístup k staveništi rozhledny byla dočasně vybudována panelová cesta.

Výška rozhledny dosahuje 25 metrů, s vyhlídkovou plošinou umístěnou přibližně 22 metrů nad zemí, ke které vede 121 schodů. Slavnostní otevření proběhlo v sobotu 11. listopadu 2023.

Výhled

Z otevřeného výhledu umístěného ve výšce 22 metrů lze obdivovat panoramatický pohled na Krkonoše, část Jizerských hor, vrchol Ještědu, Lužické hory, České středohoří a také Český ráj.

Jak se tam dostat?

 1. Automobilem:
  • Z Prahy: Vydejte se po dálnici D10 směrem na Mladou Boleslav. Pokračujte po silnici E65 směrem na Turnov. Dále pokračujte směrem na Jilemnici a poté na Železný Brod. Zde se připojte na silnici II/292 a následujte značení směrem na rozhlednu Hamštejn.
  • Z Brna: Po dálnici D1 směrem na Prahu opusťte dálnici na exitu 47 a pokračujte po silnici I/38 směrem na Turnov. Přes Jilemnici a Železný Brod se dostanete k rozhledně Hamštejn podle navigace.
 2. Vlakem nebo autobusem:
  • Z hlavních měst a větších měst v České republice existují vlakové i autobusové spoje do blízkých měst, jako je Turnov. Zde můžete přestoupit na místní spoje směřující k rozhledně Hamštejn.
 3. Pěšky nebo na kole:
  • Pokud se nacházíte v blízkém okolí, můžete se rozhodnout pro pěší túru nebo cyklistický výlet k rozhledně Hamštejn. Existuje několik turistických tras, které vedou k této atrakci a nabízejí nádherný výhled na okolní krajinu.
 4. Navigace:
  • Pro přesné určení trasy doporučujeme použít navigační aplikace jako Google Maps nebo Mapy.cz, které vám poskytnou aktuální informace o dopravní situaci a nejlepší cestu k vašemu cíli.
 5. Parkování:
  • U rozhledny Hamštejn obvykle najdete parkoviště, kde můžete zaparkovat své vozidlo. Při plánování návštěvy však mějte na paměti, že v turistické sezóně může být parkování omezené.
 6. Otevírací doba:
  • Nezapomeňte zkontrolovat aktuální otevírací dobu rozhledny Hamštejn, abyste si mohli naplánovat návštěvu v optimálním čase. Vzhledem k sezónnosti turistické atrakce se otevírací doba může měnit.

Sledujte navigaci a značení na cestě a připravte se na pěkný den strávený na rozhledně Hamštejn s úžasným výhledem na okolní krajinu.

Kontakty

Název Rozhledna
Umístění Na trase z Kozákova na Malou Skálu
Adresa 468 22 Koberovy
Email [email protected]
Webová stránka https://www.koberovy.cz/
GPS 50,624660 15,228223
Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com