Mandloňové sady

Výjimečné Hustopečské mandlovníky leží nedaleko města Hustopeče na jižní Moravě a představují skvost našeho kraje. Tato rozlehlá mandlovníková oblast není pouze nejrozsáhlejší v České republice, ale také v celé střední Evropě.

Historie

Tradiční dějiny mandloní na našem území sahají až do 17. století. První velké mandlovníkové sady byly založeny v Hustopečích v roce 1949, jako součást snahy o soběstačnost socialistického Československa. V té době bylo Hustopeče vybráno díky svému teplému klimatu, což bylo klíčové pro úspěšný růst mandloní.

V období kolem roku 1960 dosáhly hustopečské mandlovníkové sady svého vrcholu, s více než 50 tisíci stromy na rozloze 185 hektarů. Mandloně byly pěstovány hlavně pro gastronomické účely a pro výrobu vysokokvalitních produktů. Nicméně ekonomická návratnost pěstování mandloní nebyla ideální, což vedlo k postupnému ústupu sadů až do roku 1989, kdy se o ně přestalo zajímat. Po mnoho let byly sady opuštěné, až do roku 2004, kdy si město Hustopeče část sadů převzalo a začalo se o ně systematicky starat.

V roce 2007 a 2009 byly stromy podrobeny ošetření, odstraněn byl nálet nepožadovaných rostlin a byly instalovány informační tabule. V květnu 2015 bylo do sadů přidáno dalších 150 mandloní k existujícím 900 stromům. Roku 2016 bylo znovu zasazeno 60 mladých mandloní. V březnu 2021 byla zahájena výsadba mandloňového arboreta, které má vytvořit unikátní genofond mandloní ve střední Evropě.

Mandloňové sady

Kdy kvetou mandloně

Květy mandloní se každý rok objevují v různých časech, obvykle od poloviny března do poloviny dubna, avšak přesný čas závisí na aktuálním počasí. Informace o jejich květu jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách Mandlarna.cz a také na sociální síti Facebook.

Rozšiřování mandlovníkových sadů pokračuje

V březnu roku 2021 se Hustopečská mandlárna pustila do zakládání mandlovníkového arboreta. Plánuje se, že toto arboretum se stane jedinečným zdrojem genetického materiálu mandloní v regionu střední Evropy.

Současnost

V současné době je ve vývoji kolem 1 200 mandlovníků na ploše 4 hektarů v mandlovníkových sadech poblíž Hustopeč. Vedení města Hustopeče plánuje pokračovat v rozšiřování těchto sadů i v nadcházejících letech. Květenství mandlovníků vytváří nádhernou podívanou na začátku jara, kterou si nechává ujít jen málokdo v širokém okolí.

Jak se tam dostat?

 1. Automobilem:
  • Z Prahy: Vydejte se po dálnici D1 směrem na Brno. Při odbočení na exit 194 směrem na Brno-Ostrovany pokračujte po silnici E461 a dále po dálnici D2 směrem na Brno.
  • Z Brna: Po dálnici D2 směrem na Prahu opusťte dálnici na exitu 194 a pokračujte směrem na Brno-Ostrovany.
  • Poté následujte značení směrem na Hustopeče. Po vjezdu do města sledujte navigační systém nebo dopravní značení, které vás dovede k Mandloňovým sadům.
 2. Vlakem nebo autobusem:
  • Hustopeče má dobré spojení vlaky i autobusy z hlavních měst a větších měst v České republice. Z vlakového nebo autobusového nádraží v Hustopečích se můžete rozhodnout buď pro veřejnou dopravu, taxi, nebo pěší chůzi k Mandloňovým sadům.
 3. Pěšky nebo na kole:
  • Pokud jste v Hustopečích, můžete se na Mandloňové sady dostat pěšky nebo na kole. Většina tras je dobře značená a vedou přes malebné krajiny Jižní Moravy.
 4. Navigace:
  • Pro přesnou navigaci doporučujeme použít mobilní aplikace jako Google Maps nebo Waze, které vám poskytnou aktuální dopravní informace a nejrychlejší cestu k vašemu cíli.
 5. Parkování:
  • U Mandloňových sadů a rozhledny Hustopeče obvykle najdete parkoviště, kde můžete zdarma zaparkovat své vozidlo. Buďte však připraveni na to, že v turisticky frekventovaných obdobích může být parkovací místo omezené.
 6. Veřejná doprava:
  • Vzhledem k tomu, že Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče jsou populární turistickou destinací, můžete se na místo dostat také veřejnou dopravou. Informujte se o jízdních řádech a trasách vlaků nebo autobusů, které vás zavezou do blízkosti vašeho cíle.
 7. Otevírací doba:
  • Nezapomeňte zkontrolovat aktuální otevírací dobu Mandloňových sadů a rozhledny Hustopeče, abyste si mohli plánovat návštěvu. V turistické sezóně mohou mít odlišné otevírací hodiny než mimo sezónu.

Sledujte pokyny a značení na cestě a připravte se na krásný den strávený v jednom z nejmalebnějších koutů Jižní Moravy!

Kontakty

Adresa Kontaktní informace
Dukelské nám. 15 Tel.: +420 530 351 418
Turistické informační Tel.: +420 530 351 419
centrum Email: [email protected]
693 01 Hustopeče GPS: 48,955256 16,744022

Vstup je zdarma

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com