Svatošské skály – Zkamenělý svatební průvod, jenž proklel ďábel i vodní víla

Na levém břehu Ohře, poblíž Karlových Varů se hrdě tyčí do výšin shluk skal, Svatošské skály. Možná jsou to skutečně jen ojedinělé žulové útvary, vytvořené v průběhu doby ledové. Ale místní folklor tvrdí, že by to mohlo být i trochu záhadnější a mystičtější. V jejich prospěch svědčí i fakt, že někteří z mistrů v oboru spisovatelství a psychoterapie byli těmito skalami naprosto manicky fascinováni. Proč se jim říká Zkamenělý svatební průvod?

Na levý břeh Ohře po dřevěném mostu

Malebné údolí bývá zalito horkým letním sluncem, jehož paprsky se odráží od vodní hladiny. A najednou si jich všimnete, jak se hrdě a majestátně tyčí do výšky. Voda klidně šumí, vítr hvízdá v korunách stromů a starý dřevěný most je přímou cestou hned k úpatí skal. Znáte ten pocit, že se na vás někdo dívá?

Zkamenělý svatební průvod životní inspirací

Sousoší připomíná zkamenělý svatební průvod. Neobvyklé skály inspirovaly některé světové velikány. Johann Wolfgang Goethe na skály fascinovaně zíral a byly mu jednou z inspirací fenomenálního díla o Faustovi. Sigmundu Freudovi se zase opakovaně zjevovaly ve snech a sepsal o nich pojednání Sen o Svatošských skalách. Svatošské skály se staly námětem pro básně, opery i pověsti.

Nevěsta a Ženich, stojící před Páterem

Pokud se na skály pozorně zadíváte, určitě to uvidíte. Můžete si projít naučnou stezku Svatošské skály nebo připlout po řece. Uvidíte Nevěstu a Ženicha, Pátera, v pozadí Tchána a Tchýni, Muzikanty a Zkamenělý zámek. Skutečně se posaďte a chvíli zkamenělý průvod pozorujte. Možná se vám zmocní ten samý pocit, jaký prožil Goethe a Freud… Ten samý pocit, který je nutil stále se na to místo vracet.

Pověst inspirující pohádku bratří Grimmů

Pověst říká, že ve vsi poblíž skal žila Eliška a její milý Arnold, který musel odejít do učení. Zatímco Eliška čekala na svou lásku, do vsi přišel Hans Heiling (Jan Svatoš), který ji chtěl pojmout za svou ženu. V poslední chvíli se ovšem Arnold vrátil a vysvobodil Elišku z úlisných tužeb nesympatického přivandrovalce. Ovšem ve chvíli, kdy si před svatebním průvodem chtěli říci svoje Ano, Hans se spojil s ďáblem, který celý průvod proměnil v kámen. Hans zmizel v rozbouřené řece a nikdo ho už nikdy neviděl.

Možná ale znáte spíše tuhle…

Protože pověsti jsou takové divoké mršky, obvykle je jich plno kolem – možná tedy znáte spíš tuhle… Hans Heiling byl pohledný mladík a toužil ovládnout umění kouzel. Jednou u břehu Ohře potkal vodní vílu. Ta mu slíbila, že dosáhne poznání tohoto temného umění, pokud jí bude věrný a nikdy se neožení. Hans souhlasil, ovšem po letech cestování poznal nádhernou dívku a na slib vodní víle už nebral zřetel. Ovšem přesně ve chvíli, kdy měl být jejich svazek zpečetěn, vodní víla vystoupila z Ohře a proměnila celý svatební průvod v kámen.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com