Zámek Mikulov se nachází v centru města, a proto je často cílem mnoha turistů. Stojí na Zámeckém vrchu a dnes v něm sídlí expozice Regionálního muzea. Zámek je ale centrem pozornosti i behem kulturních programů, jakým je třeba tradiční vinobraní. Pojďme se tedy projít zámkem i jeho okolím.
Zámek Mikulov a neobvyklá jeskyně
Trocha historie pro zahřátí
Zámek Mikulov je barokní stavba stojící na místě původního kamenného románského hradu. Současná podoba pochází z první poloviny 18. století. Mezi nejvýznamnější majitelé patřily rody Liechtensteinů a Dietrichsteinů. Samotný stavba stojí na zámeckém kopci a spolu se svatým kopečkem tvoří jednu z dominant města. K zámeckému komplexu patří také nedaleko vzdálená obranná věž Kozí hrádek. V prostorách zámku se nachází expozice zaměřená především na historii objektu a vinařství.
30-ti metrová tajemná jeskyně pod nádvořím
V roce 2007 se během divoké bouře propadla dlažba na nádvoří a odkryla neočekávaný objev. Nikdo nikdy nepředpokládal, že by zde mohly být jeskyně. Neobvyklá jeskyně má minimálně dvě patra, které vedou až do třicetimetrové hloubky. Krápníky se podobají neobvyklé výzdobě, která se nachází v jisté části Jihomoravského krasu. Zajímavostí je, že o existenci jeskyní nemluví žádné dobové zdroje ani historické pověsti.
Expozice na zámku
Jak již bylo zmíněno, na zámku sídlí Regionální muzeum, a proto tam můžete navštívit nejrůznější expozice. Některé se věnují vinařství, které je pro Mikulov velmi příznačné. Dále stojí za shlédnutí umělecké expozice obrazů nebo vývoj výtvarnických slohů Od gotiky po empír. Poslední expozicí je zámecká knihovna, která bývala rodinným vlastnictvím Ditrichsteinů.
Spor o zámek Mikulov
V roce 2005 Mercedes Dietrichteinová podala žádost o návrat zámku Mikulov do soukromého vlastnictví. Zámek spolu se zbytkem majetku byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů po 2. světové válce. Soud však po několika letech rozhodl, že Dietrichteinová nemá na zámek Mikulov právo. Určité body obžaloby jsou však stále postoupeny soudu.