Náměstí Svobody Brno – Znáte všechny zajímavosti o tomto slavném náměstí?

Náměstí Svobody Brno patří mezi nejživější části města, proto se to tam lidmi jen hemží… Místní, studenti, turisti… Kdo by řekl, že toto místo bylo kdysi olemováno městskou stokou. Nicméně, toto místo je přímo v srdci historického centra Brna. Co tam tedy najdete zajímavého?

Měšťanské domy a morová epidemie

Náměstí Svobody je nejvýznamnější náměstí v Brně ležící v jeho historickém jádru. První zmínky o tehdy ještě tzv. Dolním trhu, kde si stavěli bohatí měšťané domy, pocházejí z 13. století. V druhé polovině 17. století zde byl postaven morový sloup, který se brzy stal dominantou náměstí. Jako připomínka morových eepidemií nám připomíná, jak těžký a nepředvídatelný život býval.

Zajímavosti náměstí a zbořený kostel

Na počátku 20. století byla řada domů přebudována v novorenesančním stylu. Poslední změna vzhledu náměstí proběhla na počátku 21. století, kdy bylo náměstí kompletně předlážděno, byla osazena bronzová kašna, opraven morový sloup, umístěn brněnský orloj a vysázeno několik stromů. Ve středu náměstí se kdysi nacházel kostel sv. Mikuláše, ale postupem času byl označen jako nepotřebný a zbořen. Jeho existenci však připomíná linka na náměstí, kopírující jeho půdorys.

Náměstí Svobody Brno | První vánoční strom

Roku 1924 se na náměstí Svobody konal skutečně neuvěřitelný zážitek – počátkem prosince zde byl vztyčen vánoční strom. Byl to první vánoční strom na náměstí nejen u nás, ale i v celé Evropě. Umíte si představit ten vánoční zázrak, když před zrakem měsťanů vyzvedli strom, který se rozzářil blýskavými světýlky?

Náměstí Svobody Brno | Jedno kontroverzní dílko

Kontroverzní brněnský orloj z černé leštěné žuly je v zásadě spíše hodinový stroj. Vždy v 11 hodin z něj vyjede skleněná kulička, kterou je možno odnést jako suvenýr. Symbolika objektu představuje konflikt, vítězství a odvahu města, kulička zase mír a obranu. Většinu lidí ale zarazí základní tvar objetu, který rozhodně silně připomíná falickou tématiku.

Co dalšího v Brně?

Pokud vás zajímá, jaké další zajímavosti můžete v Brně vidět, přečtěte si náš článek Kam vyrazit v Brně.

Doporučujeme také navštívit tyto restaurace:

RESTAURACE Liberec

RESTAURACE Olomouc

RESTAURACE Pardubice

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com