Romantické Údolí Plakánek, jehož jméno není tak roztomilé, jak by se mohlo zdát – Český ráj

Jen málo míst vám skutečně zamotá hlavu jako Údolí Plakánek. Pod roztomilým názvem se skrývá údolí na pomezí Mladé Boleslavi a Jičína, v oblasti Český ráj. Očekávejte vysoké pískovcové masivy, které se vzpínají jako neohrožené věže k nebesům. Dále vodní hladinu, která ve slunných dnech odráží tyrkysově modrou oblohu a lesy, v tomto období oděné do kabátu z tisíce barev.

Romantické jméno z děsivé pověsti

Dozajista vás zaujalo neobvyklé jméno Plakánek. Ale jak už to v ČR bývá, není jisto, jak jméno skutečně vzniklo. Možná to bylo podle rodiny Plakánků, která zde kdysi pálila uhlí a slzely jim z toho oči. Nicméně existuje i děsivější legenda, která praví, že právě zde nešťastná žena zaživa pohřbila své nešťastné dítě, které v hrobu plakalo ještě měsíce. Dokonce ho prý můžete slyšet za temných nocí i dnes.

Když pláč zní temnou nocí

Další legendou, o které se v souvislosti s Údolím Plakánek hovoří, vypráví o mladé ženě, kterou opustil její milý. Byla z toho tak nešťastná, že spolu se svým novorozeným dítětem skočila do řeky a utonula. Všimli jste si reliéfu ve skalách, na něm je vyobrazena žena s dítětem?

Lidé si Plakánek zamilovali už v pravěku

Ale pojďme se podívat do samotného údolí. Lidé tento malebný kraj osídlili už v pravěku, o čemž svědčí blízké hradiště Poráň, mohylové pohřebiště a jeskyně určená pro náboženské obřady. Ale v Plakánku – a celé oblasti Český ráj – je toho mnohem více k vidění!

Řeky, potoky, prameny a studánky

Hlavní údolí se nazývá Střehomský Plakánek a vyhloubila ho řeka Klenice. Bočnímu údolí se říká Vesecký Plakánek a vytvořil ho Vesecký potok. Vody je ale v údolí spousta – třeba Pilský rybník, taktéž nazývaný Obora. Najdete zde také mnoho studánek a pramenů, které jsou potěchou nejen pro oko.

Najdete zde i chatu jedné známé osobnosti

Pokud se rozhodnete navštívit Český ráj, Údolí Plakánek byste rozhodně neměli vynechat. Je to místo klidu a krásy, určené k rozjímání. Toho si je vědom i herec Josef Dvořák, který má v tomto údolí postavenou svou chatu.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com