České Maledivy

V okolí Nepomyšle na Podbořansku vzniklo krásné jezero, které lidé přezdívají Maledivy, v důsledku podobnosti s tropickým rájem díky jeho bílému písku a azurové vodě. Toto jezero, nacházející se v bývalém kaolinovém dole, je však soukromým majetkem společnosti Sedlecký kaolin a.s., a proto je veřejný vstup zakázán.

Důl leží nedaleko Nepomyšle, ukrytý v surrealisticky bílé krajině, asi kilometr vlevo od silnice směrem na Podbořany. K jezeru lze dojít pouze pěšky nebo na kole. Podle místních obyvatel je důl stále občas aktivní, i když nepravidelně. Termín „kaolín“ je odvozen z čínské provincie nazývané Kao-ling tchu, což v češtině znamená „hlína z vysokého kopce“.

České Maledivy

Kaolin těžený v České republice je respektovaný jak doma, tak i v zahraničí, a je využíván především při výrobě porcelánu, keramických obkladů a dlaždic. V blízkosti Kaznějova se nachází největší a stále funkční kaolinový důl ve střední Evropě. Tento povrchový důl není běžně přístupný veřejnosti, ale vyhlídka z cesty mezi Kaznějovem a Mrtníkem nabízí impozantní výhled na těžební jámu.

Jak se tam dostat?

Nedaleko cesty číslo 221 mezi Nepomyšlí a Buškovicemi se po odbočení k lomu nachází betonové panely, překračující cestu. Tyto panely lze snadno objet na motorce a pokračovat tak až k lomu. Pokud cestujete autem, vzdálenost od těchto překážek činí 200 metrů.

Ubytování v blízkosti lomu České Maledivy

České Maledivy

V okolí ostrovů Malediv doporučuji ubytování s romantickým názvem „Chalupa Romantika“. Chalupa Romantika se nachází v oblasti Podbořanského Rohozce a poskytuje bezplatné připojení k Wi-Fi, zahradu, sdílený obývací pokoj a terasu.

Hosté mají k dispozici plně vybavenou koupelnu se sprchovým koutem a fénem. Každé ráno je podávána kontinentální snídaně. Hosté si mohou také zahrát stolní tenis a v okolí se věnovat cyklistice. Dalšími kaolínovými doly v České republice jsou lomy Jimlíkov a Kaznějov.

Kontakty

Název: Bývalý kaolinový lom Maledivy
Adresa: U silnice 221, 439 71 Nepomyšl
Webová stránka: Odkaz
GPS souřadnice: 50,217231 13,331521

 

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com