Chřiby – Záhadné a mystické místo skrývající mnohá tajemství

Přírodní rezervaci Chřiby si zamilujete! Tento kousek přírody skrývá historii dávných časů, roztomilé studánky, skalní masivy a mnoho dalšího. Toto místo obestřené mýty vás nikdy nebude nudit! Pokud jednou Chřiby navštívíte, dozajista vám přirostou k srdci!

Magické studánky a více či méně léčivé prameny

Pokud se rádi potulujete v lesích a hledáte zajímavá místa, Chřiby jsou to pravé. Roztomilé studánky najdete za každým rohem. Mimo pramenů klasické vody můžete ale často narazit i na prameny sirné. Určitě si je nespletete, zápach zkažených vajec vás okamžitě vyvede z omylu. Smraďavka má ale léčivé účinky, přestože pít by se vám ji zrovna nechtělo. Tyto prameny najdete u obce Čeložnice nebo ve Smraďavce u Buchlovic. Pokud vás zajímají prameny, určitě nezapomeňte na minerální pramen v Napajedlech, který je sirný a má také výrazně slanou chuť. Dříve tam koneckonců bývaly lázně!

Lesy, kam až oko dohlédne – Chřiby

Slovo Chřiby se odvozuje ze staroslověnštiny a znamená pahorky. Jak tedy správně tušíte, tato oblast se nízkými pahorky jen hemží. Na většině území se rozpínají překrásné bukové a dubové lesy, které místu dodávají zvláštní atmosféru. Alespoň jednou za život byste se do Chřibů měli podívat na podzim, když se listy barevně rozezpívají, zatímco opadávají ze stromů. Je to skutečně dech beroucí podívaná.

Historická místa, na která zapoměl i sám čas

V Chřibech můžete najít opravdové historické skvosty – nebo alespoň jejich kousky. Mezi ty nejdůležitější patří Hradisko sv. Klimenta, kam údajně Cyril a Metoděj přenesli ostatky sv. Klimenta. Hradisko ukryté hluboko v lesích bylo dokonalým úkrytem, a ještě dnes tam probíhají archeologické výzkumy, které snad jednou o místě prozradí více. Ale v Chřibech můžete najít i středověké hrady – jako Buchlov, nebo zříceninu Cimburk, která je opředena mnoha mýty o zradě a hrdinství. Více v našem článku

Řemesla a lidové tradice, které sem neodmyslitelně patří

Obce v okolí Chřibů stále dodržují lidové tradice a kulturní akce, které vytváří ducha místního regionu. Typické řemeslo v této oblasti je výroba keramiky, proto v okolí jistě naleznete spousta keramických dílen.

Pískovcové skály pro potěchu těla i oka – Chřiby

Pískovcové skalní útvary jsou pro tuto oblast velmi typické. Mezi známější patří Rozštípená skála s mohutnou a hlubokou puklinou uprostřed. Najdete ji poblíž osaměle stojící Koryčanské kaple. Spousta pískovcových skal je lákadlem pro horolezce z širokého okolí. Takovým příkladem je známá skála Kozel, která je jedním z mnoha mohutných skalních bloků v okolí.

Poznejte Chřiby pěšky nebo na kole

Cyklotrasy a pěší stezky jsou v přírodním parku velmi dobře značeny, předpokládáme, že s tím problém nebude. Z cyklotras doporučujeme Chřiby nebo Velkomoravskou poutní cestu. I pěšky si ale tuto oblast skutečně užijete. Hustá síť stezek vás provede parkem křížem krážem, aby vám vůbec nic neuniklo.

To nejlepší z Moravského Toskánska

Moravské Toskánsko je oblast okolo Kyjova, která svou krajinou i atmosférou, totiž populární italskou oblast připomíná. Pyšné zámky, mystická příroda, vynikající jídlo, úžasná pohoda, dobrosrdeční lidé a lahodné víno na každém kroku.Lepší místo jinde nenajdete! Okoštujte Moravské Toskánsko – nejlepší místa najdete ZDE!

Chřiby a Moravské Toskánsko si zamilujete!

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com