Bezděz – Král hradů s pověstí, která vyvolala zlatou horečku

Hrad Bezděz je skutečným králem mezi hrady. Unikátní je zejména zachování místa v jeho (téměř úplně) původní podobě – nebyl přestaven na renesanční letohrádek ani zbořen krvelačnými uzurpátory. Vydejte se na výlet tímto tajemným krajem, který má bohatou historii a byl inspirací mnoha umělců.

Bezděz dílem krále železného a zlatého

V době Přemysla Otakara II. byly v oblibě kamenné nedobytné hrady – a tuto podmínku splňuje Bezděz dokonale. Vystavěn na vrcholku vysokého kopce, kam stěží dojdete na jedny plíce. Z hodin dějepisu si možná také vybavíte, že zde byl vězněn král Václav II. se svou matkou. Z této doby pochází legenda o tajemné chodbě, kterou měli dva vězni utíkat do vesnice.

Vzhůru do věže a nezapomeňte počítat schody

V hradním areálu se dochovala kaple, věž a Purkrabský i Královský palác. Věž je vysoká 34 metrů a z jejího vršku můžete dohlédnout na Ještěd, České Středohoří nebo Lužické hory. Říká se, že pokud na věž vystoupáte a spočítáte všechny schody, můžete si něco přát a ono se vám to vyplní. Pořádně si zavažte boty a vyrazte na vrchol, kde se vám dostane kouzelné odměny v podobě neuvěřitelného výhledu.

Bezděz múzou a inspirací umělců

Určitě se shodneme, že pohled na Velký a Malý Bezděz, doplněný o siluetu starobylého hradu, je velmi atraktivní podívaná. Právě proto se místo stalo múzou a inspirací nejednoho umělce. Jistě vás nepřekvapí láska Karla Hynka Máchy k tomuto místu – celé okolí významně ovlivnilo jeho tvorbu. Bezděz se stal rovněž předlohou obrazů nejednoho malíře. Když se podíváte na toto panorama, určitě pochopíte, proč byl hrad námětem tolika uměleckých děl.

Tajemství ukrytého pokladu

Bezděz byl během své existence nejen významným hradem, ale také klášterem. Konec kláštera však zajistila pruská armáda, která místo zpustošila a vyplenila. Existuje legenda, která praví, že mniši na hradě ukryli obrovské bohatství, což upoutalo pozornost nejednoho lovce pokladů. Právě tato zlatokopecká horečka inspirovala Bedřicha Smetanu k vytvoření slavné opery Tajemství.

Přečtěte si také: Hrad Houska je suverénně nejtajemnějším hradem u nás. Objevte jeho tajemství!

Hrad Bezděz

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com