Historické dědictví města Kutná hora, rekreace na Slapech a další zážitky na jihu Středních Čech

Uvažujete kam se vydat na výlet nebo dokonce na dovolenou? Lákají vás Střední Čechy? Vydejte se tedy na Sedlčansko či do okolí Vlašimi, prozkoumejte UNESCO chráněné město Kutná Hora se svým chrámem sv. Barbory a kostnicí, projeďte se Posázavským Pacifikem po řece Sázavě a nezapomeňte ani na Ladův kraj a Velký Blaník.

Nejkrásnější zámky Středních Čech

Pokud jste milovníci hradů a zámků, čeká tu na vás empírový zámek Kačina s expozicemi českého venkova, oranžerií, botanickou zahradou a rozlehlým zámeckým parkem. O kousek dál můžete pokračovat do zámku Žleby, kolem kterého se rozprostírá anglický park s oborou plnou zvěře.

Krásný je i zámek v Dobříši, nedaleko kterého stojí letní sídlo našeho významného spisovatele Karla Čapka – bílý empírový dům ve Strži. V okolí najdete řadu příjemných zákoutí k odpočinku a můžete si po Čapkově stezce projít i místa, kam tento literát rád chodíval.

Kam s dětmi v okolí

Rodiny s dětmi určitě ocení největší aquapark v České republice – AquaPalace v Čestlicích i sportovní a rekreační komplex s názvem Monínec, který najdete na Javorové skále asi sedmdesát kilometrů jižně od Prahy v srdci České Sibiře a Českého Meránu nedaleko města Sedlec-Prčice. K vyhledávaným rekreačním oblastem patří i přehrady Slapy a Orlík. Snad nejvíce nezapomenutelné zážitky čekají všechny vodáky při sjíždění meandrovitých toků Sázavy a Vltavy.

Historická Kutná Hora

Pokud obdivujete středověkou a barokní architekturu, musíte navštívit město Kutná Hora, jejíž historické centrum je zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO. K největšímu rozkvětu města došlo za vlády Václava II, kdy se zde razily mince ze stříbra vytěženého z okolních dolů.  Nejvyhledávanější památkou je chrám sv.Barbory, patronky horníků. Mezi další významná místa patří Kostnice, Hrádek, Kamenný dům a Vlašský dvůr.

Sázavský klášter založený knížetem Oldřichem

Klášter Sázava patří mezi naše nejvýznamnější církevní stavby. V minulosti zde bylo centrum staroslověnské vzdělanosti a kultury. Založil jej v roce 1032 kníže Oldřich, který ustanovil za opata svatého Prokopa. Mimo jiné zde vznikla řada významných památek staroslověnské literatury.

Velký Blaník a české legendy

Kdo by neznal pověst o Blanických rytířích spících v nitru hory a čekajících až přijde jejich čas, kdy v čele se svatým Václavem vydají na pomoc České zemi, až jí bude nejhůř. Hora Velký Blaník je proslavená nejen touto pověstí, ale i neporušeným okolím. Toto místo bylo osídleno již před začátkem našeho letopočtu. Kromě hradiště tu stála i tvrz a později dokonce hrad. Od roku 1404 horu navštěvují poutníci a roku 1868 byl odsud vylomený  i jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com