Údolí ověnčené ledovou nádherou a poznamenané tragickou minulostí – České Švýcarsko

České Švýcarsko rozhodně patří na seznam oblíbených českých výletů. Znáte ale Kyjovské údolí? Pokud ne, pak jste minuli skutečný skvost. Přečtěte si o romantickém malebném údolí, které kdysi bývalo Hradní cestou a dnes vás vezme do tak pohádkových krajin, jako je Jeskyně Víl.

  1. O jednom výjimečném údolí
  2. Pozůstatky Hradní cesty i pochodu smrti
  3. Po tesaných schůdcích přímo do zřícenin Kyjovskéh hradu
  4. Když se pohádky stanou skutečností

České Švýcarsko | O jednom výjimečném údolí

Kyjovské údolí najdete v Českém Švýcarsku poblíž městečka Krásná Lípa. Vesnička Kyjov je hned vedle údolí, které je oblíbené již od 19. století a počet jeho návštěvníků každým rokem stoupá. Jde o hluboký kaňon říčky Křinice, který je orámován vysokými a roztodivnými skalami. Asi vás ani nepřekvapí, že tu můžete vidět mnoho vzácných rostlin a živočichů.

České Švýcarsko | Pozůstatky Hradní cesty i pochodu smrti

Údolím se dříve plavilo dřevo do Saska. Také přesně tudy procházela tzv. Hradní cesta, která byla ústředním spojovacím bodem mezi Brtnickým, Vlčím a Kyjovským hradem a prý možná vedla i k německému Hohsteinu. Co se minulosti týče, je zde ještě jeden smutný historický milník. Na konci údolí je památník obětem pochodu smrti z 28. března 1945. Procházelo tudy několik stovek zajatců z koncentračního tábora Schwarzheide a mnoho jich cestou zemřelo po nevýslovně krutém zacházení.

Po tesaných schůdcích přímo do zřícenin Kyjovského hradu

Naučná stezka vás provede údolím, kde se budete moci kochat pískovcovými masivy a věžemi, které mají záludná jména. Cesta je zpevněná, ale pokud se chcete dostat k opravdové nádheře, budete muset vystoupat schody a zdolat žebříky. Po nich se dostanete třeba do zřícenin Kyjovského hradu či na vyhlídku z bývalé strážní věže. Ale právě to je České Švýcarsko!

Když se pohádky stanou skutečností

Když už navštívíte tuto část Českého Švýcarska, nezapomeňte na nejpoetičtější místo – Jeskyni Víl. A věřte, že vás čeká zážitek jak z pohádky! Jeskyně je tvořena skalním převisem a podzemními prostory, které se v zimě stanou místem ledovcového a rampouchového království. Ve světle svíček se rampouchy blyští a stínové hry se rozehrají po celé jeskyni. Něco takového se hned tak nevidí, to vám garantujeme.

České Švýcarsko – Kyjovské údolí

Oficiální stránka

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com