Kouzlo Labe v celé své kráse – Porta Bohemica nabízí jedinečnou krajinu i víno, které jen tak někde nenajdete

Hledáte další zajímavá místa, kam na výlet? Skutečně nevšedním zážitkem je Porta Bohemica, neboli Brána Čech. Tímto vznešeným jménem se nazývá hluboké údolí, kudy Labe vstupuje do Českého Středohoří… Chcete vědět víc?

Meandry Labe, šumějící lesy a vysoké hory

Pokud se zaměříme na estetickou stránku krajiny, pak se vám rozhodně zatají dech. Hlubokým údolím se poklidně vine řeka Labe a stáčí se v nanejvýše působivých meandrech. Hory, kopce, vrcholky a homole – to vše lemuje tuto nevšední krajinu… Všechny komponenty do sebe zapadají s citem pro detail, a komplexní vizuál je prostě dech beroucí.

Porta Bohemica inspirací pro světově uznávané umělce

Porta Bohemica ve vás vyvolá skutečnou inspiraci – a rozhodně nebudete první! Svého času sem jezdil proslulý spisovatel Franz Kavka, inspiraci zde hledal také Richard Wagner anebo spisovatel Karel May. Můžete se na chvilku zastavit, rozhlédnout se a cítit, co vám tohle místo chce předat.

Brána Čech má nejen krásu, ale i historii

Kochejte se zde nejen krásou, kterou vytvořila Matka příroda, ale i tou, kterou přivedla k životu ruka člověka. Ostroh Kalvárie je nejen chráněným územím, ale najdete zde i tři kříže datované do 16. století. Protože před Portu Bohemicu vedla kupecká stezka, nacházejí se zde mnohé pravěké nálezy či pozůstatky hradiště ze 7. století. Za zmínku také stojí Vaňovský vodopád, který je největší na Ústecku – skvělé místo, kam na výlet.

Pokud víno, pak jen to nejkvalitnější

Dalším lákadlem k navštívení tohoto regionu je vinařská kultura, jejíž počátky spadají až do 10. století. Jde o nejsevernější vinařskou oblast ČR a tvoří se zde víno té nejvyšší kvality. Vinné sklepy zde zůstaly ještě po mniších řádu cisterciáků, a i proto zde najdete skutečnou vinařskou historii.

Porta Bohemica od A do Z

Pokud chcete poznat Branu Čech jako celek, doporučujeme naučnou stezku z Malých Žernosek do Litochovic. Celkem deset zastávek najdete na trase 4 kilometry, proto ji určitě zvládnete i s dětmi. Prohlédnete si nejen rozsáhlé vinice a překrásné hory, ale hlavně vyhlídky na řeku Labe, která se zde ukazuje v celé své kráse. Už máte jasno, kam na výlet?

Kam na výlet – Porta Bohemica

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com