Romantický Vítkův hrádek, který je nejvýše položený hrad u nás… Vyhněte se ale kvílejícímu přízraku

Romantická zřícenina Vítkův hrádek rozhodně stojí za vidění. Najdete ji na Šumavě a slouží nejen jako připomínka časů minulých, ale současně jako kamenná rozhledna, která vám ukáže jedny z nejkrásnějších pohledů na Šumavu. Jako správná zřícenina má svou historii, strašidelnou pověst a krásný klid pro rozjímaní.

Nejvýše položený hrad v Čechách

Pozůstatek Vítkova hrádku je nejvýše položený hrad v celých Čechách 1053 m.n.m. Najdete ho poblíž osady Sv. Tomáš na pravém břehu Lipna. Po 2. sv. válce byl veřejnosti nepřístupný, protože se nacházel v hraničním pásmu a sloužil jako vojenská pozorovatelna. Nyní je ale více jak 15 let přístupný veřejnosti, která se snaží odhalit jeho skrytá tajemství.

Opuštěný, zchátralý a zničený Vítkův hrádek

Od 15. století je hrad uváděn jako opuštěný. Právě proto začal nekontrolovaně chátrat, a po jeho otevření byl tento proces uspíšen amatérskými archeology, kteří zlikvidovali spoustu historických důkazů o tomto místě. Od roku 2005 je nicméně přestaven včetně vyhlídkové plošiny a proto se stal velmi vyhledávaným turistickým místem. V budoucnosti by zde mohlo být muzeum ukazující obě strany hranice.

Zahlédnete Alpy?

Vítkův hrádek je na vrcholku nezalesněného kopce, čímž slouží jako vynikající rozhledna. Otevře se vám překrásný pohled na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za dobré viditelnosti můžete zahlédnout i Alpy. Právě pro tuto nezanedbatelnou romantiku se hrad stal inspirací nejednoho umělce – básník Adolf Hejduk mu věnoval básně Dřevorubec a Pod Vítkovým kamenem.

Kvílející přízrak bloudící ruinami hradu Vítkův hrádek

Tento hrádek má i svou vlastní pověst o kvílejícím přízraku. Je to duše prostopášného kněze, který zhřešil s mladou ženou, která se mu přišla vyzpovídat. Zoufalá žena kněze proklela, a protože se nekál ze svých hříchů a nelitoval. Kněz zemřel a od té doby bloudí po Vítkově hrádku v podobě kvílejícího a sténajícího přízraku, jehož hlas nedokážou snést žádní lidé. Proto si dejte pozor, pokud se v okolí hrádku chcete zdržovat v noci, protože vás přízrak kněze může navštívit.

Mohlo by vás zajímat: Výlety jižní Čechy – 27 tipů na místa, která musíte vidět. 

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com