Romantická zřícenina Vítkův hrádek rozhodně stojí za vidění. Najdete ji na Šumavě a slouží nejen jako připomínka časů minulých, ale současně jako kamenná rozhledna, která vám ukáže jedny z nejkrásnějších pohledů na Šumavu. Jako správná zřícenina má svou historii, strašidelnou pověst a krásný klid pro rozjímaní. 

Zdroj: Instagram, Autor: lucie.prausova

Nejvýše položený hrad v Čechách

Pozůstatek Vítkova hrádku je nejvýše položený hrad v celých Čechách 1053 m.n.m. Najdete ho poblíž osady Sv. Tomáš na pravém břehu Lipna. Po 2. sv. válce byl veřejnosti nepřístupný, protože se nacházel v hraničním pásmu a sloužil jako vojenská pozorovatelna. Nyní je ale více jak 15 let přístupný veřejnosti, která se snaží odhalit jeho skrytá tajemství.

Zdroj: Instagram, Autor: jitushledikova

Opuštěný, zchátralý a zničený Vítkův hrádek

Od 15. století je hrad uváděn jako opuštěný. Právě proto začal nekontrolovaně chátrat, a po jeho otevření byl tento proces uspíšen amatérskými archeology, kteří zlikvidovali spoustu historických důkazů o tomto místě. Od roku 2005 je nicméně přestaven včetně vyhlídkové plošiny a proto se stal velmi vyhledávaným turistickým místem. V budoucnosti by zde mohlo být muzeum ukazující obě strany hranice.

Zdroj: Instagram, Autor: jiznicechy

Zahlédnete Alpy?

Vítkův hrádek je na vrcholku nezalesněného kopce, čímž slouží jako vynikající rozhledna. Otevře se vám překrásný pohled na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za dobré viditelnosti můžete zahlédnout i Alpy. Právě pro tuto nezanedbatelnou romantiku se hrad stal inspirací nejednoho umělce – básník Adolf Hejduk mu věnoval básně Dřevorubec a Pod Vítkovým kamenem.

Zdroj: Instagram, Autor: ee__v__aa

Kvílející přízrak bloudící ruinami hradu Vítkův hrádek

Tento hrádek má i svou vlastní pověst o kvílejícím přízraku. Je to duše prostopášného kněze, který zhřešil s mladou ženou, která se mu přišla vyzpovídat. Zoufalá žena kněze proklela, a protože se nekál ze svých hříchů a nelitoval. Kněz zemřel a od té doby bloudí po Vítkově hrádku v podobě kvílejícího a sténajícího přízraku, jehož hlas nedokážou snést žádní lidé. Proto si dejte pozor, pokud se v okolí hrádku chcete zdržovat v noci, protože vás přízrak kněze může navštívit.

Zdroj: Instagram, Autor: wiebeterpstra

Mohlo by vás zajímat: Výlety jižní Čechy – 27 tipů na místa, která musíte vidět. 

Vítkův hrádek