Pokud jste někdy navštívili kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, pak víte, že je to místo s atmosférou jako žádné jiné! Neobyčejná atmosféra a popularita tohoto kostela má kořeny až v 17. století. Od té doby však musel čelit mnohým překážkám a neštěstím, které několikrát téměř zapříčinily jeho likvidaci. Kostel Neratov zde však stále stojí, krásnější než kdykoli předtím!
Když poutníci putovali z blízkého i vzdáleného okolí
Jak bylo zmíněno výše, kostel v Neratově býval významným poutním místem. Mimo sošky milostné Panny Marie se rovněž pyšnil poblíž vyvěrajícím pramenem, o němž se říkalo, že dokáže vyléčit kdejaká onemocnění. V té době kostel vzkvétal a těšil se nesmírné popularitě, aniž věděl, jak těžké časy mu osud připravil.
Kostel Neratov | Zasažen rudou pěstí
Koncem 2. světové války mu přišla do cesty první pohroma. Voják (pravděpodobně opilý) Rudé armády zcela zbytečně zasáhl kostel protitankovou střelou. Následný požár zničil střechu, schodiště a dokonce roztavil i zvon a hodinový stroj. Následně museli Neratovice opustit občané německé příslušnosti a vesnice byla velmi blízko k zaniknutí.
Komunisté se pokusili kostel zbourat hned několikrát
Následně se moci chopili komunisté a ti rozhodli o okamžité demolici kostela. Památkářům se podařilo přesměrovat peníze na demolici na převoz rokokového schodiště, které se nacházelo v areálu kostela, a proto už na samotnou demolici nezbyly peníze. O demolici bylo později rozhodnuto ještě jednou, ale díky bohu ani k ní nedošlo.
Kostel Neratov | Bohoslužby a mše pod širým nebem
Sametové revoluce se dožily jen obvodové zdi kostela. Díky aktivitě nového faráře se však kostel začal rekonstruovat a rozběhl také i kulturní dění v celé obci. Nějakou dobu se sloužily mše pod širým nebem, protože kostelu stále chyběla střecha. Protože si však místní na tuto anomálii zvykli, rozhodli se tedy kostel pokrýt skleněnou střechou, čímž vytvořili skutečně ojedinělé duchovní místo.
Přečtěte si také: Zřícenina Lichnice, vyprávějící legendu o domýšlivosti a prostřeleném srdci.