Magická místa či místa s neobvyklou energií obvykle přitahují mnoho lidí, kteří ve svém životě něco hledají. Náš výlet vás provede místem, které po stovky let oslovuje jednotlivce i skupiny svou legendou o zázračném uzdravení. Ale i pokud vám nic nechybí po zdravotní stránce, neměli byste tohle místo jen tak přejít. Je totiž skutečně neobyčejné! Křížová cesta na Křížové hoře. 

Výlet 4,36 km, 4 místa

Zdroj: Instagram, Autor: zdevon74

Poutní místo s legendou o zázračném uzdravení

Křížová hora se nachází v Lužických horách a vede od Jedlové k Jiřetínu. Poutním místem se stalo od 18. století, v době vyhnání protestantů a obsazení kraje katolíky. Rodina Dontova, stejně jako ostatní jejího vyznání, svůj dům opustila. V noci však dostala prorocký sen o návratu domů a konvertování ke katolicismu. Zjevení následoval nejmladší syn, který byl té doby velmi nemocen. Vrátil se domů, přijal katolickou víru, na zahradě postavil krucifix a vroucně se k němu modlil. Došel zázračného uzdravení a od té doby je Křížová hora poutním místem. Podívejte se na výlet.

Zdroj: Instagram, Autor: pavlina.ciprianova

Co najdete na Křížové hoře?

Cestou na vrchol Křížové hory najdete najdete mezi lípami 11 rokokových kapliček s reliéfovými výjevy. Kapličky stojí v řadě za sebou, a proto s každým krokem blíže k vrcholu se vám otevře nový, dechberoucí výhled. Na vršku najdete kapli Povýšení sv. Kříže s věží a hodinami. Poblíž stojí Kaple Božího hrobu a studna s pramenem, který by měl mít léčivou moc. Křížová cesta na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: seeneryapp

Sněžka, Ještěd, Bezděz a mnohem víc

Rozhledna Jedlová patří mezi naše nejhezčí rozhledny vůbec. Solidní kamenná konstrukce vám dodá kuráž, a pak už vás bude dělit jen 124 schodů od endorfiny napumpovaného výhledu. Uvidíte Krkonoše a Sněžku, Bezděz a Trosky, Ještěd i stolovou horu Děčínského Sněžníku. Rozhledna Jedlová na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: hooonza4

Romantická zřícenina opředená dramatickými pověstmi

Zřícenina hradu Tolštejn nyní poskytuje skutečně romantické zátiší, nicméně během aktivního působení byl hrad nejčastěji obýván loupeživými rytíři. Říka se, že v kopci Tolštejn je ukryto zlato, které prýští i z pramenů kolem hradu. Jako správný hrad má i svou Bílou paní, která po nocích teskní po lásce tolštejnského rytíře. Zřícenina hradu Tolštejn na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: trekkpics

Křížová cesta na Křížové hoře