Hrad Helfštýn, Olomouc a Kroměříž – Úrodný kraj na Hané, který inspiruje po generace

Lidé žili na Hané již od nepaměti. Byly zde nalezeny pozůstatky lovců mamutů – v Mladečské jeskyni a Předmostí u Přerova. Můžete tu vidět i četná keltská oppida a mnohá slovanská hradiště. Pojďme se podívat, jaká jsou hlavní turistická místa na Hané. Hrad Helfštýn je doprovázen honosnými městy, stejně jako spektakulární přírodou.

Vrcholky Hané

V samém srdci Moravy najdete nížinatou úrodnou oblast Střední Morava – Haná. Můžete tu sice vyšplhat na pár vyšších míst například na Stráž (288 m), Jelení kopec (262 m), U kříže (260 m), Vystříbro (289 m) či Benkovský kopec (267 m), ale jinak se zde pomějí cyklisté, kteří rádi brázdí pěkně po rovince.

Olomouc – Kultura a historie 2v1

Město Olomouc vás láká svou kulturou i historií. Najdete tu pozoruhodný soubor šesti barokních kašen rozmístěných po historickém jádru města, orloj z 15. století v budově radnice na Horním náměstí a také sloup Nejsvětější Trojice, největší barokní sousoší ve střední Evropě, které bylo zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Nelze opomenout ani katedrálu sv.Václava s pokladem srovnatelným se svatovítským nebo loretánským v Praze. Kousek od něj můžete vidět zbytky románského Přemyslovského paláce, kde byl v r.1306 zavražděn Václav III. Nezapomeňte na Arcibiskupský palác, kde František Josef I. nastoupil na rakouský trůn a na nejstarší moravský klášter Hradisko na předměstí Olomouce. Milovníci rostlin jezdí každoročně do Olomouce na mezinárodní výstavu okrasného zahradnictví Flora Olomouc.

Kroměříž – Atény na Hané

Město Kroměříž neboli „hanácké Athény je také plné památek a kultury. Historické jádro Kroměříže tvoří městskou památkovou rezervaci. Spousta návštěvníků se chodí kochat arcibiskupským zámkem právem zapsaným do světového dědictví UNESCO. Málokde najdete takové spojení nádherně zdobených sálů se vzácnými uměleckými sbírkami.

Světoznámá je i zdejší obrazárna s díly evropských mistrů. V zámecké knihovně najdete rozsáhlé sbírky historických knih, mincí a originálních zápisů hudebních děl. Součástí zámeckého komplexu jsou i světoznámé zahrady.

Hrady Helfštýn a Bouzov

Hrad Helfštýn pochází ze 14. století, ale v průběhu času byl mnhokrát přestavován. Dnes vypadá jako rozlehlá pevnost se šesti branami, nádvořím, řadou budov a několika věžemi obklopená obranným systémem valů z 18.století. Každoročně se zde navíc scházejí umělečtí kováři, aby předvedli své řemeslo. Jejich výtvory si samozřejmě můžete na Helfštýně také prohlédnout.

Hrad Bouzov za třicetileté války zpustnul, načež jej v 19. století přestavěl řád německých rytířů v novogotickém stylu. Díky této přestavbě jej využívají tvůrci pohádek pro natáčení. Velmi zajímavá je i hradní kuchyně s technickým zařízením z 19.století.

Příroda na Hané – lesy, luhy, jeskyně

Milovníci výletů do přirody jistě nezapomenou navštívit chráněnou krajinnou oblast Litovelské Pomoraví, národní přírodní rezervaci Hůrku, která je součástí tzv.Hranického krasu, podzemní systém Javoříčských jeskyní či národní přírodní památku Třesín u Litovle. Jeho součástí je tzv. Mladečský kras.

Pokud toho ještě budete mít málo, zajděte si do Zbrašovských aragonitových jeskyní. Je to jedinečný systém, jehož unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit. Jsou zároveň nejteplejšími jeskyněmi v naší vlasti s celoroční stálou teplotou příjemných 14°C.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com