Červený Jelen

Barokní palác s nádhernou zahradou, kdysi malá oáza v centru Prahy, se proměnil v symbol novodobého luxusu – Červený Jelen. Interiér navržený týmem ing. arch. Stanislava Fialy s kubistickými detaily odkazuje na práci ing. arch. Josefa Gočára, zatímco inovativní jídla od týmu Marka Fichtnera představují spojení s dlouhodobě známými surovinami.

Pivní kultura je zastoupena Plzeňským pivem, a malby od Patrika Hábla a hraběte Františka Antonína Šporka dodávají prostoru sílu a moci přírody. Nespěchejte a užijte si každodenní luxus pospolitosti, vychutnání skvělého jídla, piva a pohostinnosti, které Červený Jelen nabízí.

Poloha, historie

Červený Jelen je hospoda umístěná v historickém bankovním trezoru a bývalé bankovní hale, kde kdysi sídlilo vedení Anglicko-československé banky, navržené slavným architektem Josefem Gočárem v 20. letech 20. století. Původní budova se nachází v Hybernské ulici v centru Prahy, postavená na místě barokního Swéerts-Sporckovského paláce.

Současný architektonický koncept od Stanislava Fialy pracuje s odkazy na kubismus, který Gočár proslavil. Průřez ve stropu původního trezoru je kubisticky tvarovaný, což umožňuje propojení všech pater a procházení tankové věže s 12 měděnými nádržemi, které byly objeveny při rekonstrukci.

Budova Anglo-Československé banky, která vznikla na základech starších staveb z 17. století, prošla významnou transformací v průběhu 20. století. V roce 1923 bylo rozhodnuto postavit dvě nová administrativní křídla podle návrhu architekta Karla Jarraye, a to jako rozšíření původní bankovní budovy.

Hlavní budova, včetně bankovní haly a trezoru, pak byla vystavěna v letech 1923-1925 podle plánů modernistického architekta Josefa Gočára. Přestavba pod vedením Gočára výrazně transformovala původní budovu. Zachována byla pouze klasicistní fasáda, za níž vznikla novostavba, která s výškou a dynamicky tvarovaným průčelím dominuje okolní architektuře. Bankovní hala s klenutým stropem ze sklobetonu se stala významným prvkem interiéru.

Během druhé světové války se budova stala sídlem Gestapa, a poté, v roce 1948, byla znárodněna komunistickým režimem, který zde umístil svůj místní sekretariát. Po celou dobu následujících desetiletí se budovy vlastněné různými institucemi staly terčem nevhodných úprav a změn v interiérech, přičemž původní funkce bankovní haly a trezoru nebyla nikdy obnovena.

Červený Jelen

V roce 2008 byly budovy nabídnuty k prodeji Českými drahami, a v roce 2011 je získala společnost SEBRE. Posléze, v roce 2019, byly bývalé prostory bankovní haly a trezoru přeměněny na hospodu Červený Jelen, jejíž architektonický koncept navrhl současný český architekt Stanislav Fiala. Tato nová funkce oživila historický prostor a přinesla mu nový život a význam pro místní komunitu.

Stejně jako Češi se prosazují ve světě a objevují nové věci, i my jsme se rozhodli nepřibíjet se ryze českému pojetí menu. Většina našich jídel, od předkrmů a polévek po hlavní chody a dezerty, je postavena na inovativním zpracování tradičních surovin a kombinacích, které jsou dobře známé doma, ale překvapí vás na talíři.

Dalším klíčovým prvkem našeho menu je kvalitní maso, připravované na jedinečném, ručně sestaveném grilu od americké firmy Grillworks z Michiganu. Tento gril je považován odbornou gastronomickou veřejností za nejlepší gril současnosti. Naše dezerty jsou dílem cukrářky Kláry Řezníčkové. Celé menu je výsledkem spolupráce Marka Fichtnera, renomovaného českého šéfkuchaře, a Patrika Jaroše, významného německého kuchaře a člena akademie Paula Bocuse.

Interiér

Červený Jelen je prostorný podnik, který se rozkládá do tří pater propojených kubistickou „dírou“. Tato designová koncepce umožňuje hostům být zapojeni do dění z každého místa a zároveň si užívat denního světla. Oba kuchyňské provozy jsou otevřené, což umožňuje hostům být v přímém kontaktu s kuchaři a naopak. Vedle pohledu na unikátní gril Grillworks mohou hosté obdivovat i nejvyšší pivní věž na světě, která prochází všemi třemi patry restaurace.

Kontakty

Adresa: Hybernská 1034/5, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 735 123 647
Email: [email protected]
Facebook: Odkaz na Facebook
Webové stránky: Odkaz na webové stránky

Mapa

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com