Český Grand Canyon – Velká Amerika

Vydejte se objevit krásy Českého krasu a okolí, včetně vápencových lomů Velká a Malá Amerika, známých jako místa, kde se točil slavný film Limonádový Joe a jako historická cílová stanice politických vězňů. Velká Amerika, známá také jako český Grand Canyon, je ohromující zatopený lom s dvěma průzračnými jezírky na dně, která přilákají mnoho návštěvníků k vykoupání se. I když vstup do lomu je zakázán, můžete si ho bezpečně prohlédnout z vyhlídky u parkoviště nebo z pěšin vedoucích kolem. Toto místo je také oblíbené mezi filmaři, kteří zde natáčeli známé filmy jako Limonádový Joe a Akumulátor. Nachází se nedaleko silnice vedoucí z Mořiny směrem k Karlštejnu a Kozolupům směrem k Loděnici a Praze.

Legenda o Hagenovi

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Okolí lomů na Americe je zaplněno pověstmi a legendami, které přitahují mnoho zvědavých návštěvníků. Jedna z nejznámějších legend vypráví o Hansi Hagenovi, hrůzném přízraku v německé uniformě SS, který se údajně objevuje a zase mizí ve štolách, přičemž se spojuje s řadou záhadných událostí, včetně úmrtí a zmizení. Zařízení, které údajně umožňuje přivolání Hagena, je umístěno v podzemní expozici hornictví ve staré důlní štole v Solvayových lomech.

Naučná stezka lomy

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Od roku 2022 je k dispozici naučná stezka, která vás provede kolem lomů Velká Amerika a Mexiko. Na panelech budete mít možnost se dozvědět o přírodních zajímavostech této oblasti, historii těžby vápence a také pohnuté minulosti trestaneckého pracovního tábora umístěného v lomu Mexiko.

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Existuje několik způsobů, jak se dostat k lomu Velká Amerika. Jedním z nich je možnost zaparkovat na východním okraji lomu, kde se nachází menší parkoviště s nezpevněným povrchem. Nicméně, během sezóny a v hezkých dnech je tato možnost často obsazená. Jako alternativa může sloužit využití autobusového spojení, jelikož zastávka je umístěna přímo u okraje lomu.

Jinou možností je cestovat vlakem přes městečko Karlštejn, odkud je k Velké Americe asi 6 kilometrů. Dnes je lom oplocen ocelovým lanem, což umožňuje návštěvníkům procházet kolem a užívat si impozantní výhledy na azurově modrou vodu. Také jsou k dispozici vyhlídkové plošiny, které nabízejí lepší rozhled. Nicméně, vstup do dolů lomu je přísně zakázán pod hrozbou pokuty, a stejně tak je zakázáno koupání a potápění.

Během návštěvy lomu Velká Amerika je důležité dbát na velkou opatrnost, jelikož zde bohužel dochází k častým nehodám způsobeným nedbalými návštěvníky. Prohlídky lomu se konají pouze zřídka a jsou organizovány spolkem Hagen Mořina nebo některými cestovními agenturami. Někdy se zde také konají různé události a koncerty, které dodávají místu jedinečnou atmosféru. Vstupenky na tyto akce jsou obvykle dostupné online na platformě GoOut.

Okolní lomy

Další lomy v této lokalitě mají názvy spojené s americkým kontinentem. Lom Mexiko je rovněž znám pod jménem Mauthausen, protože v 50. letech minulého století zde pracovalo alespoň 1 400 československých politických vězňů. Jejich památku připomíná památník na severovýchodním okraji lomu. Lom Malá Amerika je dnes zatopen až do čtvrté úrovně z původních pěti těžebních úrovní.

Jezírko, které vzniklo zatopením lomu, se nazývá Rešenské. Nejmenším z lomů je lom Kanada, který se stále používá pro technické účely. Všechny lomy jsou propojeny podzemními štolami a chodbami, avšak veřejnosti není do nich povolen vstup.

TIP: Pokud máte zájem o historii těžby a techniky, doporučuje se navštívit nedaleký skanzen Solvayovy lomy.

Provozovatel

Název místa Velká Amerika
Adresa Velká Amerika, 267 18 Karlštejn
GPS 49,957515, 14,194851
Region Středočeský kraj
Oblast Český kras – Křivoklátsko
Městys Karlštejn
Tipy na výlet Karlštejn a okolí
Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com