Zámek Orlík – Legenda o chlapci v orlím hnízdě a nedobytném sídlu

Kdo by neznal zámek Orlík? Typická bílá honosná stavba, která lahodí i tomu nejvybranějšímu oku. Dříve však na jeho místě stával hrad, který byl vystaven na vysokém skalním ostrohu nad řekou Vltavou. Zde zodpovědně vybíral clo pro krále od projíždějících lodí. Slyšeli jste ale legendu, která popisuje vznik jeho jména?

Zámek Orlík | Kdo ví, kde je vlastně pravda?

Orlík ještě jako hrda býval kdysi umístěn na vrcholu skalního ostrohu, kde se skutečně hrdě tyčil do výše. Mnozí říkají, že své jméno dostal podle své polohy vysoko nad údolím, kde vypadal jako orlí hnízdo. Po vystavění Orlické přehrady bylo však ono údolí zatopeno a hrad již tak nemá svou bývalou pozici vysoko nad krajinou. Existuje ale ještě jeden příběh, který zámku přináší trochu pohádkového tajemství.

Ať rytíř či loupežník, každý byl zván

Na břehu Vltavy kdysi stávala tvrz, která sloužila i jako pivovar a hospůdka. Zdejší pán měl problémy s loupežníky, ale časem se s nimi spolčil a tvrz se proto stala sídlem nejrůznějších zlotřilců. Pán byl dokonce zvolen loupeživým vůdcem a strach vesničanů v okolí byl nakonec tak veliký, že povolali královské vojsko, aby je nepříjemných sousedů zbavilo.

Zámek Orlík | Kam zmizel ten malý chlapec?

Rytíři a jeho synovi se tehdy podařilo vyváznout a společně se svými druhy plánoval v povltavských lesích další loupeživé výjezdy. Když vyráželi na první velkou výpravu, zjistili však, jeho malý synek se záhadně ztratil, jako by se do země propadal. Všichni se ho jali hledat, ale nepodařilo se jim to po celý týden.

Na místě orlího hnízda vystavil nedobytné sídlo

Až konečně, jednoho dne se jim ho podařilo najít. Chlapec se nacházel v orlím hnízdě mezi třemi orlími mláďaty. Když ho otec konečně dostal dolů, zapřísahal se, že skončí s nepočestným řemeslem a na počest této události postavil na tom samém místě nedobytné sídlo. A právě tam vyrostl onen hrádek Orlík .

Přečtěte si také: Která místa v jižních Čechách nesmíte na svých cestách minout?

Zámek Orlík

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com