Pohádková Rudice, který se pyšní přírodními skvosty i zájmem filmařů

Rudice je obec, která leží přímo v srdci Moravského krasu. Pokud hledáte krásné místo s romantickým nádechem, tak jste ho právě našli. Pocítíte v ní hornickou a železářskou tradici, ale rovněž oceníte její překrásnou lokaci – obklopenou hustými lesy, jezírky, ale i jeskynními systémy. Jaké zajímavosti můžete tedy v Rudici vidět?

Rudice | Oblíbené místo filmařů i pohádek

Právě díky výjimečné atmosféře a množství neobvyklých přírodních úkazů je Rudice místem, kde se natáčelo mnoho pohádek a filmů – před dvě desítky. Z nejznámějších pohádek můžeme vybrat Sedmero krkavců, Království potoků, Sněžný drak nebo Zakletý vrch. Možná jste ale kousek Rudice zahlédli i v Četnických humoreskách, Černé fortuně nebo Labyrintu. Podívejte se na celou mapku natáčecích míst.

Unikátní Rudické propadání s nejhlubší suchou propastí

Rudické propadání – Býčí skála je druhým nejdelším jeskynním systémem s úctyhodnou délkou 12 km. Jedovnický potok spadá do hloubky 68 metrů a vytváří celou bohatou přírodní scenérii – podzemní kaňony a dómy, spletité chodby a labyrint komínů. Nepochybně se zde skrývají ještě mnohá tajemství, které člověk neobjevil.

Rudice | Větrným mlýnem na hornické expozice

Přímo v Rudici můžete navštívit muzeum a také největší dominantu obce – větrný mlýn. Větrný mlýn připomíná jeho holandské příbuzné a je památkově chráněným objektem. Najdete zde expozice minerálů, ukázky dobového bydlení i kousky z historie hornictví a hutnictví. Zajímají vás i místní kulturní akce? Podívejte se a vyberte si ty, které jsou vašemu srdci nejblíže.

A co výlety v okolí?

Můžete si udělat výlety po přírodních krásách – rudická jezírka, již zmíněné Rudické propadání či přímo rovnou na Macochu. Další možností je 7 km dlouhá stezka kolem Jedovnických rybníků a Rudického propadání nebo naučná stezka Stezky srdce jižní Moravy. Za pozornost také stojí lom Seč, kaple sv. Antonína nebo kaple sv. Barbory. Tolik míst a tak málo času!

Přečtěte si také: Býčí skála a její krvavé tajemství, jehož ostatky jsou pohřbené uvnitř hluboké jeskyně.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com