Mikulov a turistické perly Slovácka, které vám zaručeně vezmou dech

Slovácko je velká oblast jižní Moravy rozléhající se od Břeclavska až po Zlínsko. Díky její rozlehlosti tak můžete navštívit jak úrodné nížiny, tak Bílé Karpaty. Krom Bílých Karpat zde najdete i tři další oblasti pro svou významnost chráněné UNESCEM. Na své si na Slovácku přijdou zejména milovníci vína, tradic a folkloru. Při procházce přes Mikulov, koštování ve sklípcích či projížďce mezi řádky vinohradů jistě ucítíte pravého „moravského“ ducha.

Slovácko v minulosti a dnes

Slovácko je bohaté i na památky. Svou stopu tu zanechali dávní lovci mamutů, Římané, vládci Velké Moravy, Židé, stavitelé zámků i lidoví umělci. Celosvětově proslulé jsou Dolní Věstonice se svou Venuší, Mušov s pozůstatky po římském táboru a památky po Velkomoravské říši rozeseté po téměř celém Slovácku. V Chřibech nedaleko Buchlovického zámku a významného duchovního centra – Velehradu můžete najít úžasný středověký hrad Buchlov. Židovské památky můžete obdivovat například v Mikulově, Strážnici nebo Uherském Brodě. Koho zajímá spíše lidová architektura, je zván do skanzenu ve Strážnici, do Pavlova, Vápenek či do Vlčnova. Komplex Lednicko-valtického areálu s dvěma zámky s parky a řadou drobnějších staveb z dob Lichtensteinů byl zařazen mezi památky UNESCO.

Bílé Karpaty

Bílé Karpaty jsou UNESCEM chráněnou krajinnou oblastí a patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším oblastem Evropy. Jsou dokonce studijní plochou světového významu. Najdete tu unikátní přírodu, malebnou krajinu, množství památek i dochovaných tradic. Nejvyšším vrcholem je se svými téměř tisíci metry Velká Javořina. V oblasti Bílých Karpat můžete obdivovat nejvíce orchidejí v celé střední Evropě a spousty ohrožených druhů rostlin.  Z nejznámějších památek nezapomeňte navštívit kuželovský větrný mlýn, Luhačovice, novogotický zámek v Bojkovicích, památky lidové architektury na Horňácku a Uherskobrodsku, nebo zříceninu románského hradu v Brumově.

Bílé karpaty

Pálava a Lednicko-valtický areál

Pálava a Lednicko-valtický areál jsou též nazývány Zahrada Evropy Krásy tohoto jedinečného území jistě ocení všichni milovníci pěší i cykloturistiky. Celou oblast vám zpřístupní velké množství značených turistických tras. Lednický park a Novomlýnské nádrže můžete ale poznat i z paluby výletní lodi. Najdete tu tradiční kulturu spojenou s moderním pojetím. Nezapomenutelná je prohlídka romantického zámku a parku v Lednici nebo návštěva valtického zámku spojená se Salonem vín České republiky s těmi nejlepšími víny, která na místě můžete ochutnat a zakoupit. Zajeďte si i na ostatní tradiční akce regionu, jako jsou hody, vinné trhy, vinobraní či fašanky. Určitě nebudete litovat.

Mikulov

Mikulov je starobylé romantické městečko plné kouzelných zákoutí, kde můžete posedět a dát si sklenku místního výborného vína. Krom nesčetných kulturních akcí konaných po celý rok, jistě všichni znáte Mikulovské burčákové vinobraní či každoročně pořádaný festival Eurotrialog. Zájemci o historii se projdou po židovských uličkách a na hřbitově a navštíví zámek či Dietrichsteinskou hrobku.

Víno a vinařské oblasti

Slovácko je bezesporu krajem vinic a vína. Téměř u každé obce najdete vinice a vinné sklepy, všude probíhají košty a vinařské slavnosti. Najdete tu tři vinařské podoblasti – Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou. K nejvýznamnějším vinařským místům, které stojí za to navštívit, patří Mikulov, Valtice, kraj kolem Pálavy, Dolní Dunajovice, Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče, Mutěnice, Čejkovice, Strážnice, Blatnice pod sv. Antonínkem, Prušánky, Dolní Bojanovice, Bzenec, Polešovice, Kyjov, Ždánice a Boršice u Buchlovic. Po celém kraji najdete množství vinoték a otevřených sklepů čekajících právě na vás.

Oblast Mikulov a Velké Pavlovice

Podoblast Mikulov je proslavená bílými víny zejména Ryzlinkem vlašským, Veltlínským zeleným, Rulandským bílým a Chardonnay. Velkopavlovická podoblast zase proslula aromatickými odrůdami jako jsou Tramín červený, Pálava a Muškát Moravský a červenými víny například Modrým Portugalem nebo odrůdou André.

Oblast Slovácko

Ve Slovácké podoblasti se daří Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému a šedému, Muškátu moravskému či odrůdě Müller-Thurgau a z červených vín Frankovce, Zweigeltrebe a Cabernetu Moravia. Jistě znáte i oblíbená známková vína – “Blatnický roháč” nebo “Bzeneckou lipku”.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com