Krkonoše patří mezi naše nejoblíbenější hory v létě i v zimě. Dnes bychom se však podívali na jejich minulost, a to stránku značně kontroverzní, nicméně veřejností velmi oblíbenou. Pašování bývalo velkou součástí historie v Krkonoších – je o mnich mnoho zmínek v krokinách, lidových příbězích… A kdo by nemiloval film Krakonoš a lyžníci?
Pašování přes krkonošské hřebeny
Pašování se v Krkonoších rozmohlo v 2. polovině 18. století, za vlády Marie Terezie. Skupiny pašeráků překračovaly hranice s tabákem, alkoholem, cukrem, solí i jehlami a z Čech odnášely na druhou stranu tvaroh, sýr a mléko. Ovšem roku 1878 přišla rakouská celní stráž, která pašerákům znepříjemňovala život.
Jak horalové přiznali císaři pravdu
Nejznámější příběh o pašování zmiňuje veleslavného generála Laudóna a budoucího císaře Josefa II., kteří navštívili Malou Úpu a divili se, jak je možné, že takové městečko v horách prosperuje. Horalové slíbili přiznat pravdu, jen pokud císař postaví městu kostel. Pověděli mu pravdu o pašování přes hranice a císař jim veliký kostel přesto postavil. A také poslal na hranice více celní stráže.
Ostříží výhled pro financy
Výrovka je bouda na hřebenech Krkonoš. Kvůli její strategické pozici na několika horských trasách byla notně využívána financy – celní stráží. Výrovka je rovněž jednou z nejvýše položených chat, což dávalo financům přehled o tom, co se v Krkonoších děje. Dříve se tomuto místu totiž říkalo Ostříží výhled.
I Luční bouda nalévala z pašovaného
I Luční bouda byla jedním z míst, kde se nalévalo z pašovaného. Přesto, že zákony zakazovaly kupovt cizí pálenku, obyvatele Krkonoš to nikdy nezastavilo. Hospodářovi havrani – jak se pašerákům přezdívalo – dováželi nejen pálenku, ale také dobré víno.
Slavná modřínovka u Rezků
Bývalá hospoda U Rezků pod Vlčím hřebenem bývala oblíbenou zastávkou pašeráků. Hostinský Rezek tam pálil slavnou modřínovou rezkovačku, kterou dodával do celého kraje. I pašeráci sem rádi zašli posedět i přesto, že vedle bývala budova finanční stráže.
Wikipedie