Pohádkový Bouzov – Okouzlující historie s Trojským koněm v podhradí. Uvádíme pouze přehled toho nejznámějšího, ale na hradě se točilo na 30 filmů a pohádek

Hrad Bouzov je romantickým hradem, který v Česku nemá obdoby. Zasazen v krajině – jen tak, s roztomilými věžičkami, chrliči a střílnami. Takto pohádkový ale není jen díky svému vzezření, ale také proto, že se zde mnoho pohádek skutečně natáčelo. Pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si následující článek.

Úroveň zevnitř i zvenčí

Hrad vypadá po poslední přestavbě z 19. století stále výborně, a to včetně interiérů. Obrazy, závěsy, nábytek – všechno prvotřídní a zachovalé. Co se vnějšího prostředí týče, co by byl hrad bez padacího mostu a mříže? Na Bouzově jsou stále funkční a stále se využívají při nejrůznějších slavnostech.

Z pohádky do pohádky

Hrad Bouzov se stal kulisami mnohých pohádek, které dobře znáte! Co třeba jeden z dívčích románů Kopretiny pro zámeckou paní? Nebo velmi známá pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo televizní seriál Arabela se vrací. A hrad hostil i italské produční s jejich příběhem o princezně Fantaghiro. Uvádíme pouze přehled toho nejznámějšího, ale na hradě se točilo na 30 filmů a pohádek.

Slavní a (bohužel) slavní lidé pobývající na hradě

Legenda praví, že se na hradě narodil král Jiří z Poděbrad. Není to podložený historický fakt, ale jeho otec na hradě sídlil, takže proč ne? Za 2. světové války byl hrad Bouzov darován Himmlerovi, který na romantickém hradě ubytoval přepadový oddíl SS, který vypálil obec Javoříčko. Ukázkový příklad znásilnění romantického hradu, který představuje krásu a lásku.

Zdroj: Instagram, Autor: lukas_pohunek

Zábava vždy v podhradí

Zadržte překvapení, když v podhradí objevíte obrovského “Trojského koně”. Místní kůň prezentuje různorodé válečné stroje a uvnitř najdete výstavu kreseb. Koníka můžete také využít jako vyhlídkové místo, protože se z vršku můžete rozhlédnout z výšky 14 metrů. V okolí najdete výstavy zbraní a promyšlených válečných strojů.

Středověké metody výroby skla

V podhradí rovněž najdete minihuť, kde si můžete zakoupit originální skleněné výrobky. Huť je v provozu pouze v zimě. Skláři vám předvedou středověké techniky výroby skla. Tím je třeba nejznámější nazelenalé sklo s bublinkami – tzv. lesní sklo.

Přečtěte si také: Stezka v korunách stromů v Krkonoších – Cestou na 45 m vysokou věž si můžete trochu zablbnout na lanových atrakcích, ze kterých budete mít mrazení v zádech

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov Wikipedie

Doporučujeme také navštívit tyto restaurace:

RESTAURACE Liberec

RESTAURACE Olomouc

RESTAURACE Pardubice

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com