Hrad Houska je suverénně naším nejtajemnějším a nejděsivějším hradem. Je obestřen spoustou mýtů, které se nedají logicky vysvětlit. Co tedy vědět o hradu, který prý střeží průrvu přímo do pekla a byl postaven pro obranu něčeho, co bylo uvnitř hradu? Tohle místo není nejkrásnější ani nejpoutavější, ale rozhodně má něco, z čeho běhá mráz po zádech. 

Zdroj: Instagram, Autor: ShantyKnor

Děsivý hrad v malebné kokořínské přírodě

Hrad Houska najdete na Kokořínsku. Malebná příroda vysloveně zve na procházky po úzkých cestách lemovaný lesy a skalami… Budete se cítit velmi příjemně a uvolněně – ovšem jen do doby, než stanete před samotným hradem. Proč je tedy hrad Houska tak záhadný a spousta lidí je z něj nesvá?

Zdroj: Instagram, Autor: ricicutek

Hrad, z něhož se nic nemělo dostat ven

Začneme spekulacemi o úloze samotného hradu. Má se za to, že byl postaven Přemyslem Otakarem II., nikdo ovšem neví jistě proč. Hrad je ukrytý v hlubokých lesích a postaven na skále mimo veškerou civilizaci – nešlo tedy o královský či hraniční hrad nebo o sídlo poblíž ekonomických cest. A ještě zajímavější je, že struktura hradu nemá chránit obyvatele před hrozbou zvenčí… Vypadá to, že byl spíš postaven, aby se z něj nic nedostalo ven.

Zdroj: Instagram, Autor: li_da_be

Průrva přímo do pekla a pověst o odsouzenci

Pojďme se nyní podívat na slavnou pověst o průrvě do pekla. V místě, kde dnes stojí kaple, měla puknout zem, v níž se otevřela průrva do pekla a začala z ní vylézat děsivá stvoření. Místní se jí snažili zasypat, nicméně bezúspěšně. Výměnou za absolutní milost byl do průrvy spuštěn odsouzenec na smrt, aby podal zprávu o tom, jak to tam vypadá. Z díry se ovšem začal rozléhat strašlivý křik a odsouzenec se vynořil šedivý a sám bez sebe, dokonce za několik dní zemřel šílenstvím.

Zdroj: Instagram, Autor: kpokrupova

Lidé proto na tomto místě zbudovali kapli, která leží přímo uprostřed hradu. Její stěny jsou vždy vlhké a prorostlé lišejníkem, i když jsou ostatní zdi suché a je zde obecný nedostatek vody. Říká se, že v neprozkoumaném podzemí pod hradem jsou kostry nelidí, které měl hrad udržet uvnitř. Vstup do těchto prostor by měl být nad hradní bránou, které dnes již neexistuje.

Zdroj: Instagram, Autor: _psiren

Záhady, záhady, záhady

Toto místo je zkrátka řečeno plné záhad. Fotografie z Hradu Houska nikdy nevyjdou dobře a většinou jsou rozmazané. Také je zde velký nedostatek vody a absence studny, která by prokazovala lidskou přítomnost na hradě. Další zajímavostí je keltská ornamentální malba, která je průkazně starší než hrad sám. Co dělají keltské ornamenty v hradu vlastněném křesťany se rovněž můžeme jen dohadovat.

Hrad Houska

Oficiální stránky

Wikipedie