“Dycky Most” aneb Jak je to s kostelem orientovaným na jih

Most se v poslední době dostal i do povědomí lidí, kteří nikdy sociální problémy lokality nikdy neřešili. Ať už si o seriálu myslíte, co chcete, pravdou je to, že pohnutá historie i současnost Mostu nám možná zabraňuje podívat se na něj jako na zajímavou lokalitu na výlet…

Co se dozvíte v tomto tipu?

  1. Jak je to s tou historií?
  2. Mostecký kostel v Guinessově knize rekordů
  3. Hněvín jako připomínka mostecké královské historie
  4. Hřbitov, krematorium a morový sloup

Jak je to s tou historií?

Asi nikdo si při slově Most nepředstaví místo, kam se prostě nutně musí dojet podívat. Ale nebylo tomu vždy tak. Za vlády Přemyslovcům bylo město bohaté – zejména díky pěstování vinné révy. A koncem 19. století se městu rovněž velice dařilo, než situace nabrala rychlý spád. V druhé polovině 20. století bylo rozhodnuto o likvidaci města, pod nímž byla ložiska uhlí, ze kterého dnes – mimo výše zmíněného kostela Nanebevzetí Panny Marie – nezbylo prakticky vůbec nic. Nové město bylo vybudováno na opačném břehu řeky Bíliny.

Mostecký kostel v Guinessově knize rekordů

Všichni znají ten kostel, který je orientován na jih. Kostel Nanebevzetí Panny Marie musel být – kvůli likvidaci starého Mostu – přesunut po kolejích o 841m. Kostel byl složitě přesouván za pomoci čtyř kolejí a brzděn i tlačen hydraulickými válci. Celý přesun trval téměř jeden měsíc. V Guinessově knize rekordů je zapsán jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.

Hněvín jako připomínka mostecké královské historie

Jednou z nejznámějších dominant města je ale hrad Hněvín. Ten připomíná časy, kdy byl Most královské město. Hněvín je oblíbeným místem výletů, můžete ho vidět už zdálky a výhledu z něj určitě nebudete litovat. Mimo věže můžete navštívit i hvězdárnu, divadelní scénu nebo si dát něco dobrého v restauraci.

Hřbitov, krematorium a morový sloup

Další zajímavostí mostu je místní hřbitov a chráněná budova starého krematoria. Je zde Mezinárodní pomník obětem 2. sv. války a několik soch či upomínkových předmětů, dochovaných z dnes již zmizelých obcí. Pokud byste chtěli vidět ještě něco z původního královského města, zajděte na náměstí, kde stojí původní morový sloup.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com