Na dně vyschlého slaného jezera okolo bahenních sopek… Fantaskní krajina, kterou nikde jinde v Evropě nenajdete

Pokud přemýšlíte, kam na výlet, pak zvažte návštěvu přírodní rezervace Soos poblíž Františkových lázní. Najdete tu totiž krajinu a přírodní úkazy jako nikde jinde v Evropě. Močály a rašeliniště naznačují velmi pochmurnou atmosféru, ale to je jen kousek místního přírodního unikátu. Projděte se po dně slaného jezera a obdivujte místní raritu – bahenní sopky.

Oblast močálů a rašelinišť, kde vyvěrají minerální prameny

Přírodní rezervace Soos se nachází poblíž Františkových lázní. Je to oblast s vysokým výskytem močálů, rašelinišť a slatinišť, které jsou obohaceny o minerální prameny. I když se to na první pohled nezdá, tohle místo je plné života, jen se musíte pořádně dívat. Netradiční prostředí, které pamatuje sopečnou aktivitu ve čtvrtohorách. Kam na výlet? Obujte botky, protože tenhle 2 km naučný chodník skutečně stojí za to!

Soos | 7 metrů silný štít ze schránek mořských rozsivek

Naučný chodník vede přímo o dně bývalého slaného jezera. Asi se neubráníte pocitu, že jste ve zvláštní měsíční krajině – neutěšené a rozbrázděné. Minerální soli ovšem toto místo napumpovaly barvami, proto odtud nebudete chtít odtrhnout oči.

Jezírko, napájené dešťovou vodou a minerálními prameny, se stalo domovem mořských jednobuněčných řas rozsivek. Jejich křemičité schránky vytvořily na dně jezera místy až 7 metrů silný štít.

Soos | Naprosto unikátní bahenní sopky

V určitých místech je štít prorážen vývěru oxidu uhličitého, který vystupuje z hloubky několika kilometrů. Tady vznikají tzv. bahenní sopky neboli mofety. Oxid uhličitý na povrch vybublává povrchovou vodu i bahno a vymílá trychtýřovitou prohlubeň, která skutečně připomíná miniaturní sopku. Někdy můžou být vývěry až tak silné, že bahno tryská do výšky. Zajímavé místo kam na výlet, nemyslíte?

Soos | Císařský pramen z hlubokého podloží

Součástí trasy je také zastávka u Císařského pramene, který můžete i ochutnat. Je to studený minerální pramen z hlubokého podloží, který má příměsi železa, síry, sodíku, chloridu a hydrouhličitanu. Během putování přes rezervaci Soos můžete vidět pramenů hned několik, ovšem ten Císařský je suverénně nejznámější.

Co dalšího navštívit v západních Čechách?

Poblíž města Karlovy Vary najdete město Andělská hora se stejnojmennou zříceninou. Mimo atraktivní lokalitu si můžete užít skutečně jedinečnou atmosféru! Je zde velmi silná kosmická energie, která má na návštěvníky velmi pozitivní vliv. Více najdete v tipu Andělská hora je jedním ze 70 míst na světě s nejvíce pozitivní energií.

Kam na výlet – Přírodní rezervace Soos

Oficiální stránky

Wikipedie

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com