Děčín a Lužické hory – Vrcholky hor a hluboká údolí, do kterých patří takové evropské unikáty jako Pravčická brána

Děčín a jeho okolí nabízí turistům spoustu povyražení. Najdete tu Labské pískovce, České Švýcarsko i Šluknovskou pahorkatinu. Kochat se můžete vesnicemi se starými roubenými domy, skalními městy i nádhernými výhledy na krajinu plnou chráněných krajinných oblastí i národních parků. Nevíte o jakém místě je řeč? No přece o Děčínsku a Lužických horách.

Děčín a okolí | Labské pískovce, obývané již od doby kamenné

Labské pískovce jsou tvořeny ze soutěsek a kaňonů obklopenými skalami a skalními městy.  Lidé tato místa obývají již od střední doby kamenné. Vznikala zde řada vesnic a hradů, které měly za úkol chránit nejvýznamnější cesty. Už od 18. století se oblast Labských pískovců stala atraktivním cílem turistů, horolezců a milovníků přírody.

Na území chráněné krajinné oblasti Labské pískovce najdete celou řadu přírodních rezervací a památek. Součástí rozsáhlé chráněnné krajiné oblasti je Národní park České Švýcarsko i Tiské stěny. Samotný kaňon Labe mezi Děčínem a Hřenskem představuje opravdu jedinečný přírodní útvar. Pohedem na něj se můžete pokochat z vyhlídkové plošiny Belveder.

České Švýcarsko – hory, soutěsky a rokle

Vlivem moře, které krajinu Českého Švýcarska zalévalo, se zde mohly po miliony let ukládat písky. Díky tomu zde vznikly podivuhodné pískovcové skály zcela ojedinělých útvarů. Nabízí se vám zde bezpočet turistických tras vedoucích krajinou skalních měst, stolových hor, soutěsek, hlubokých roklí a strání. Můžete zde narazit i na zkameněliny původních mořských živočichů.

Děčín a okolí | Evropská destinace nejvyšší kvality

I když se tu nacházíte na nejníže položeném místě naší republiky, připadá vám, jakoby jste byli na horách. Mezi nejvíce navštěvovaná místa Českého Švýcarska patří Pravčická brána, plavby mezi soutěskami řeky Kamenice a Růžovský vrch zvaný „Děčínská Fudžijama“.  Na mnoha místech zde vyvěrají na povrch prameny průzračné vody pocházející z obrovských podzemních jezer. Ty jsou mimochodem pokládány za největší podzemní zdroje vody v České republice. České Švýcarsko se od  května 2009 může honosit titulem „Evropská destinace nejvyšší kvality za Českou republiku“ a řadí se tak mezi dvacet jedna nejvýznamnějších evropských turistických regionů.

Lužické hory a jediná česká ledová jeskyně

Lužické hory jsou nevelkým pohraničním pohořím s pískovcovými skalami rozličných tvarů a malebnou lužickou architekturou – roubenými domky se sedlovými střechami. Lužické hory pokrývají převážně lesy, ale najdete tu i ohrožené druhy rostlin.  Nejvyšším vrcholem je 793 metrů nad mořem vysoký Luž, ze kterého je krásný výhled do okolí. Najdete zde ale také spoustu dalších nádherných vyhlídek například na Jedlové hoře, na vrchu Klíč nebo na vrcholu Hvozd. K raritám patří  jediná česká ledová jeskyně u Naděje.

Děčín nabídne výlety pro děti i dospělé

Děčín leží na na soutoku Labe a Ploučnice. Dominantou města je zámek s ojedinělou barokní Dlouhou jízdou a Růžovou zahradou s glorietem a barokními sochami antických bohů. Pomník na břehu pod zámeckou skálou a jeden z mostů přes Labe mají připomínat známého děčínského rodáka Miroslava Tyrše, který se proslavil zejména jako spoluzakladatel Sokola a neúnavný organizátor tělovýchovného hnutí v Čechách. Děti jistě potěší místní zoologická zahrada i aquapark.

Co zajímavého navštívit?

V severních Čechách je toho tolik k vidění! Nezapomeňte navštívit zámek Jezeří, který stále bojuje s pohnutým osudem. Udělejte si skvělý výlet plný nezapomenutelných zážitků!

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com