Navštívili jste už někdy zámek Jezeří? Možná už na to přišel čas… Upřímně řečeno, nečekejte pompézní a hrdý zámek, nýbrž spíš chátrající stavbu, která pamatuje ty nejlepší i nejhorší časy našeho národa. 

Zámek Jezeří

Zdroj: Instagram, Autor: beautiful_moments_photoa

Pohnutý osud smutného zámku Jezeří

Nynější pozůstatek barokního zámku býval kdysi zámkem renesančním a ještě předtím gotickým hradem. I přesto je zámek Jezeří stále významnou historickou památkou, a to nejen díky atraktivní lokaci na úpatí Krušných hor, ale i díky pohnuté minulosti, která se právě na jeho půdě odehrávala.

Zdroj: Instagram, Autor: miadmade

Internační tábor v zámku na zeleno

Nejvýraznější období pro zámek Jezeří byla dozajista 2. světová válka. Poté, co osobní Hitlerova standarda zkonfiskovala veškeré cennosti, se ze zámku stal internační tábor pro válečné zajatce a vysoké francouzské důstojníky.

Zdroj: Instagram, Autor: vendy67

V průběhu války zde bylo vězněno zhruba 250 mužů, mezi nimi bratr francouzského prezidenta Pierre de Gaull nebo španělský princ Michael Montenegra. Celý zámek byl navíc natřen maskovací zelenou barvou a obehnán ostnatými dráty. V květnu roku 1945 měl německý velitel za úkol upálit všechny zajatce ve vagónu plamenometem. Díky bohu však rozkazu neuposlechl a proto hrad nemusel přihlížet dalšímu maření životů.

Zdroj: Instagram, Autor: elissa_zim

Zámek Jezeří jako hudební centrum

Lobkowiczové, jako původní majitelé zámku, měli velmi kladný vztah k hudbě a umění. Proto zde byla založena Lobkowiczská kapela a zámek Jezeří byl centrem hudebního světa, na jehož půdě byly přehrávány i celé opery. V 19. stoletá zde byla založena i hudební škola, ve své době velká rarita. Tato škola měla za úkol vzdělávat pedagogy – například i Josefa Spitza, který byl prvním učitelem hudby Antonína Dvořáka.

Zdroj: Instagram, Autor: jirivykouk

Kaple, ve které obchází ďábel

V blízkosti zámku můžete najít i zřícenou kapli, která měla být původně mauzoleum rodiny Lobkowiczů. To však nikdy nebylo dostaveno. Dva členové rodiny Lobkowiczů při stavbě zahynuli – na jednoho spadl strom a druhý byl smrtelně raněn při lovu na kance. I přesto, že zde byla snaha o dokončení kaple, stavba neustále padala. Říká se, že toto místo obchází ďábel proměněný na černého jelena a ničí stavbu i její okolí.

Zámek Jezeří