Turistická oblast Poodří – Městečko Odry a zámek Kunín, který byl oblíbeným útočištěm Jana Ámose Komenského

Turistické oblasti Poodří dává název řeka Odra, kolem které se tu vystavěla města a která udává ráz celému okolí. Najdete tu krásnou přírodu, historické objekty i řadu turistických a cyklo tras. Prozkoumejte města Odry, Fulnek a Bílovec, navštivte rodný dům zakladatele genetiky J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích a Vagonářské muzeum ve Studénce.

Místo klidu pro Františka Palackého i učitele národů

Nepřehlédnutelný je také barokní zámek Kunín, kde na přelomu 18. a 19. století hraběnka Marie Walburga Harrachová zřídila jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Studoval zde například František Palacký. Vaše cesta pak může pokračovat do Fulneku, kde stojí bývalý bratrský sbor s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou.

Právě tady žil v letech 1618–1621 J. A. Komenský, učitel národů a poslední správce fulneckého českobratrského sboru. Děti si jistě užijí výstavu věnovanou westernovému ježdění a Pony Expressu v muzeu v Suchdolu nad Odrou, Vagonářské muzeum ve Studénce či HEI park Tošovice, kde si můžete užít sport a zábavu po celý rok.

File:CHKO Poodří, letecký pohled (04).jpg

Tajemství města Odry

Město Odry je již od 14. století významným centrem. Leží v malebném údolí obklopené zarostlými svahy Nízkého Jeseníku a otevírá se na jihovýchod Moravské brány, kde vedla stará obchodní a válečná cesta od řeky Moravy údolím Odry do Polska – tzv. “Jantarová cesta”.  Jistě vás bude zajímat městská památková zóna, kterou tvoří náměstí s renesančními měšťanskými domy, se sochou Nanebevzetí Panny Marie z roku 1785 a s ojedinělou neoklasicisní kašnou z roku 1897.

Součástí památkové zóny jsou i zbytky středověkého opevnění s polokruhovitou baštou z 15. století na Pásové ulici. Nejvýznamnější památkou je ovšem gotický kostel sv. Bartoloměje, přestavěný v 17. století na barokní. V jeho věži můžete slyšet nejstarší moravský zvon z roku 1374. Uvnitř najdete obrazy opavských malířů Gunthera a Luxe a nově rekonstruované varhany.  Můžete si udělat i vycházku na nedaleké poutní místo skála Panny Marie u Klokočůvku. Traduje se, že tu Panna Maria zachránila švédského vojáka před smrtí žízní.

Oficiální web

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com